Skip to main content

Mütevelli Heyet Başkanımız Sn. Dr. Bahar Akıngüç Günver'in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı XLIII

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile değişen İKÜ gündemine ilişkin bir mesaj yayınladı.

Sevgili Kültür Ailem, 

Mart 2020’de yüzleştiğimiz Covid-19 virüsünü bütünüyle yenemesek de bu gerçekle yaşamayı öğrendik.  Pandemi bir risk olarak devam ediyor, dolayısıyla önlemlerin hayatımızdaki varlığı da öyle. Ancak bilinmezliğin stresiyle baş etmeye çalıştığımız ilk dönemlere göre hepimiz daha kontrollü, daha bilinçli ve en önemlisi de daha deneyimliyiz. Belirsizlik, risk ve kriz yönetimine ilişkin edindiğimiz deneyimler, bu dönemde belki de en önemli kazanımımızdır.
 
Değerli Çalışma Arkadaşlarım, 

Geçtiğimiz hafta, 22 Eylül Çarşamba günü yeni akademik yıl açılış töreninde Kültür Ailesi olarak bir aradaydık. Aynı hafta içinde yerleşkemizde öğrencilerimizin katılımlarıyla düzenlenen kulüp tanıtım programları ve oryantasyon etkinliklerini de yakından takip etme fırsatımız oldu. Yerleşkeye dönüşün özellikle de öğrenciler için mutluluk verici olduğunu gördüm. Güzel bir başlangıç son derece önemli ve geleceğe dair umut verici. Ancak önemli olan sürdürebilmek. Bu noktada yerleşke içinde sağlık ve güvenlik tedbirlerine titizlikle uyulmasını tüm çalışma arkadaşlarımdan önemle rica ediyorum. 

Sevgili Kültür Ailem, 

Bu bir geçiş dönemi. Yüz yüze eğitimin ve ofis çalışmalarının en sağlıklı şekilde yürütülmesi önceliğimizdir.  Bu konuda resmi kurumların prosedürlerini, istinasız uyguluyoruz ve uygulamaya devam edeceğiz. Tedbirler nedeniyle zaman zaman öğrencilerimizden, ailelerden çeşitli yorumlar gelecektir. Bu konuda sağlıklı iletişimi kurabilmek, öğrencilerimizin farkındalıklarını artırmak, süreci sabırla yönetmek gerekiyor. Aşı ve PCR kontrolleri nedeniyle yerleşkeye giriş yapamayan dolayısıyla derslere katılımı aksayan öğrencilerimizle iletişimi sürdürmeliyiz. Eğitim süreçlerine uzaktan da olsa devam etmeleri yönünde gençleri desteklemeliyiz. Normalleşme adımlarının sağlıklı atılabilmesi en önemlisi de devamlılığı için öğrencilerimizin sorularını dinlemek, görüşlerini almak, ihtiyaç ve beklentilerini duyabilmek için akademik-idari kadrolarda görev yapan tüm çalışma arkadaşlarımın tam desteğini önemle rica ediyorum.  

Sevgili Kültür Ailem, 

26 Eylül 2021, yarın, kurucu vakfımızın da temellerini atan Kültür Koleji’nin 62’nci kuruluş yılı. Kültür Koleji’nin kuruluş mesajı olan “Öğrencilerin Hizmetinde” ifadesi, bu dönemde çok daha anlamlı. Üniversitemize, değerleriyle ilham veren Kültür Koleji’nin nice nesilleri başarıyla, sağlıkla, geleceğe hazırlamasını diliyorum. Umuyoruz ki pandemi nedeniyle ertelemek zorunda kaldığımız kuruluş yıldönümü kutlamamızı da en kısa sürede en iyi şartlarda gerçekleştirebiliriz. 

2022 itibarıyla ise üniversitemizin 25’inci yılına adım atacağız. Kültür’ün yükseköğretimdeki hikâyesini birlikte yazdık. Bu yolculukta emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımın 25’inci kuruluş yıldönümümüze özel fikirleri, projeleri, önerileri çok önemli. Akademik ve idari kadrolarda görev yapan, Kültür’e emek veren tüm arkadaşlarımın fikirleriyle bu anlamlı tarihi taçlandıracağına inanıyorum. 

Sevgili Kültür Ailem, 

Üniversitemiz, yeni akademik yıla ulusal ve uluslararası alanda çok değerli iş birlikleriyle başladı.  Öğrencilerimiz, mezunlarımız ve personelimiz için fark yaratacak çalışmalarımız devam edecek.  Teknoloji ve Proje Destek Birimimiz zamanın nabzını tutan çok genç bir ekiple çalışmalarını sürdürüyor. Avrupa Kariyer İşgücü Birimimiz de ilk tanıtım toplantısını 23 Eylül 2021 Perşembe günü uluslararası katılımla gerçekleştirdi. Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Hanife ÖZTÜRK AKKARTAL, Hukuk Fakültemiz Dekanı Sayın Prof. Dr. Dr. h.c. mult. Bahri ÖZTÜRK, Aşağı Saksonya Alman Yönetim Akademisi Rektörü Sayın Harald BECKER, Dr. Yerlikaya-Manzel & Dr. Manzel Avukatlık Bürosu Ortağı Dr. Sayın Martin MANZEL ve üniversitemizin akademik kadrosunun katılımıyla gerçekleşen toplantıda Almanya Kariyer ve İşgücü programına ilişkin Alman Yönetim Akademisi ile gerçekleştirdiğimiz protokolün kapsamı sunuldu. Çalışmanın öğrencilerimize çok değerli artılar kazandıracağına ve yükseköğretim alanında örnek olacağına inanıyor; başarılar diliyorum.

Sevgili Kültür Ailem, 

Geçtiğimiz bir buçuk yıl süresince üniversitemiz için önemli başlıkları düzenli aralıklarla sizlerle paylaşmaya çalıştım. Aktardığım mesajlara yorumlarınız benim için çok anlamlıydı. Katkılarınız için bir kez daha teşekkür ediyorum. Kültür Gündem mesajlarımı bu haftadan itibaren noktalarken iyi haberleri daima yüz yüze paylaşabileceğimiz, eğitimci olmanın anlam duygusunu derinden hissedeceğimiz, sağlıklı, başarılı, mutlu bir akademik yıl diliyorum. 

Dostlukla 
Dr. Bahar Akıngüç Günver
Mütevelli Heyet Başkanı