Skip to main content

Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver'in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı - XIX

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile değişen İKÜ gündemine ilişkin bir mesaj yayınladı.

Değerli Kültür Ailem, 

Dünya ile paylaştığımız pandemi krizinin yanı sıra ülke olarak farklı gündemleri de tartışıyoruz. Yoğun bir haftayı geride bıraktık. Hukukçu çalışma arkadaşlarımın yasal olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu ifadesiyle tanımladıkları Lozan Anlaşması’nın 97. Yılını 24 Temmuz’da kutladık. Yüzde 55’i kadın çalışanlardan oluşan bir üniversite olarak İstanbul Sözleşmesine ilişkin haberleri yakından izledik. YKS sonuçları açıklandı. Gençlerimizin performansı; eğitimin verimliliğinden pandemi stresine kadar farklı parametreler üzerinden tartışıldı. Sonuçlar oldukça düşündürücü. Özetle yalnızca sağlık alanında değil; zihniyetimizde, farklılıklara bakışımızda, haklara ve özgürlüklere saygı, birbirimizi dinlemek ve anlamak yolunda kısacası hayatın her alanında normalleşmeye ihtiyacımız olduğu bir gerçek.  

Değerli Kültür Ailem, 

Üniversite olarak Bayram tatilinden sonra 14 Ağustos’a kadar yoğun bir tercih dönemi bizi bekliyor. Hem kampüs hem de dijital alanda aday öğrencilerimizi karşılayacağız.  2020-2021 yılının çalışmaları devam edecek öte yandan. Yeni normal, yeni içerikler, yeni müfredat, yeni eğitim teknolojileri, yeni stratejik plan, yeni çalışma koşulları, liderliğe, empatiye, kuşaklara, iletişim süreçlerine ilişkin yeni tanımlar, yeni davranış kodları, savunma mekanizmaları, tedbirler ve riskler… Yeni bir kültür inşa ediyoruz birlikte. Kolay değil ancak Kültür’ün geleneğinde olan yönetişim ilkelerini, sahip olduğumuz değerlerle birleştirerek bu günleri geride bırakacağımıza inanıyorum. Kültür Anayasasının iyi yönetişim için yol gösteren ilke ve değerleriyle, birlikte iş yapma kültürümüzle, kaynaklarımızla, değer yaratmanın ve olumlu düşünmenin gücüyle başarabiliriz. Bugüne kadar krizin zorlu koşullarında aştığımız süreçler, başardıklarımız kadar başarabileceklerimizin de bir teminatı. 

Dijitalleşmeye ayırdığımız kaynakların çıktılarını görmek bize umut ve güven verdi. Krizin tırmandığı günlerde iyi ki ile başlayan cümleler kurabildik.  Eğitim hizmetimizi sürdürdük; kültür, bilim, sanat temelli buluşmaları dijitale taşıdık, sanal ofislerimizle iş sürekliliğimizi sağladık. Kültür olarak genetiğimizde yer alan toplumsal duyarlılığı pandemi döneminde de var gücümüzle sahiplendik. Mezunlarımız ve Derneğimizle topluma hizmet noktasında seferber olmayı başardık. İşte ve iletişimde fiziksel bariyerlere rağmen diyalogumuzu canlı tuttuk. Psikolojik, sosyal, iş sağlığı ve güvenliği, teknoloji başlıklarında ulusal ve uluslararası bağlamda tüm akademik ve idari birimlerimizin eforu çok değerliydi. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim.  

Değerli Kültür Ailem, 

Geçtiğimiz beş ay süresince, paylaştığım Kültür Gündemi mesajları haftalık düzende ilerledi. Birlikte verdiğimiz mücadeleye ilişkin süreçleri sizlerle şeffaf iletişim ilkesiyle paylaşmak bu mesajların temel motivasyonuydu. Bugün geldiğimiz noktada iş ve eğitim süreçlerimizin rutinlerini birlikte oluşturduk. Yeni normal standartlarımızı içselleştirdik. Bilgi ve iletişim akışlarımız netleşti. Büyük resme baktığımızda başladığımız yerden çok ilerdeyiz. Burada, kurduğumuz sağlıklı iletişimin payı yadsınamaz. Kültür Ailesi ile 19 haftadır paylaştığım gündem mesajlarımı bugün itibarıyla noktalarken; yorumları ve geri bildirimleriyle notlarıma dönüş sağlayan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu vesileyle Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyor; sağlıklı ve güzel günlerde bir arada olmayı diliyorum. 

Dr. Bahar Akıngüç Günver 
Mütevelli Heyet Başkanı