Skip to main content
Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Güzel'den Mesaj

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Güzel'den Mesaj

Değerli Öğrencimiz ve Saygıdeğer Ailesi,

Tüm dünya zor bir dönemden geçiyor. Hepimiz kendimizin ve ailemizin sağlığından endişe duyuyor, psikolojik olarak da dayanıklı kalmanın ne denli güç olduğunu birlikte deneyimliyoruz. Bu süreçte İstanbul Kültür Üniversitesinin birinci önceliği öğrencilerimizin sağlığı ve her şeyin normale döneceği zamana kadar, eğitimlerine eksiksiz devam edebilmeleri. Bu kapsamda aldığımız önlemleri ve uygulamalarımızı sizlerle de paylaşmak isteriz.

Yeni Koronavirüs Hastalığının (COVID-19) ülkemizde de görülmesinin ardından ilk olarak tüm yerleşkelerimizde hijyen, sağlık ve güvenlik konusunda olağanüstü tedbirleri devreye aldık.  Cumhurbaşkanlığımız ve Yükseköğretim Kurulu’nun “eğitime ara verilmesi” ve “2019-2020 Akademik Yılı Bahar Döneminde öğretimin uzaktan yapılması” yönündeki kararları çerçevesinde ise 23 Mart 2020 itibarıyla akademik faaliyetlerimizi dijital ortama taşıdık. 

İstanbul Kültür Üniversitesi olarak modern eğitimin en önemli bileşenlerinden biri olan uzaktan eğitimdeki 10 yıllık tecrübemiz ve gelişmiş teknolojik altyapımızla tüm öğrencilerimize eğitim hizmetini kesintisiz sunuyoruz. Öğrencilerimiz, kendilerine duyurulan takvim dahilinde derslerinin bir bölümünü çevrimiçi sanal sınıf teknolojisi sayesinde hocaları ve diğer arkadaşlarıyla aynı amfideymiş gibi alabiliyorlar. Ek olarak bazı derslerini ise istedikleri zaman, istedikleri yerden ulaşabilecekleri kaynaklarla yine akademik kadromuzun rehberliğinde işleyebilmektedirler.

Üniversite eğitimi elbette yalnızca müfredatla sınırlanamayacak kadar kapsamlı bir alan. Bu anlayışla, derslerin yanı sıra öğrencilerimizin kariyer planlamaları ve geleceklerini düşünerek çeşitli etkinlikleri de benzer biçimde dijital platformlarımıza transfer ettik. Kültür Noktası Birimimizin kariyer danışmanlığı, kişisel gelişim, iş dünyasına hazırlık vb. kapsamlarda hazırladığı eğitimlere öğrencilerimiz, dijital platformumuz CATS üzerinden erişebiliyorlar. Pandemi sürecinde üniversitemizdeki tüm idari süreçlerimiz de Sanal Ofislerimizle öğrencilerimize destek olmaya devam edecek. Öğrenci işleri, mali işler, sağlık danışmanlığı, uluslararası öğrenci birimi vb. alanlardaki tüm hizmetlerimize CATS platformumuzdaki Sanal Ofis uygulamamızdan erişilebilir durumda. Ek olarak, bu zor ve stresli dönemde öğrencilerimizin ihtiyaç duydukları her alanda Sanal Ofis uygulamamız üzerinden uzman psikologlarımızdan da danışmanlık desteği alabileceklerini belirtmek isteriz. 

Öğrencilerimize ve size uluslararası standartlarda hizmet sunabilmek için dünyadaki başarılı örnekleri de sürekli yakından takip ederken, mevcut kaynaklarımızı azami düzeyde öğrenci yararına kullanmak ana hedefimiz.  Pandeminin yarattığı bu zorlu süreci sağlıkla, güvenle ve en iyi şekilde geride bırakmayı diliyoruz. Bu noktada siz kıymetli ailelerimizin ve öğrencilerimizin görüş ve önerilerinin de bizler için her zaman çok değerli olduğunu belirtmek isteriz.

Sağlıklı ve güzel günlerde buluşmak dileğiyle,
Sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Prof. Dr. Erhan Güzel
Rektör