Skip to main content

Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver'in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı – XXXIX

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile değişen İKÜ gündemine ilişkin bir mesaj yayınladı.

Sevgili Kültür Ailem, 

Öncelikle sizlerin ve yakın çevrenizin iyi olduğunu ümit ediyorum.

Üniversitemizin tanıtımı ve iletişim çalışmaları için en kritik dönemlerden biri olan tercih günlerinin içindeyiz. Üniversite sınav sonuçları beraberinde pek çok soru işareti ve belirsizliği de getirdi. Oldukça zor bir sınav deneyiminin ardından tercih yapacak adayların desteğe her zamankinden daha fazla ihtiyaçları var. Bu kapsamda, vaka sayılarına ilişkin süreci yakından takip etmekle birlikte, resmi bir karar alınmadığı takdirde, sağlık - güvenlik önlemlerine azami ölçüde dikkat ederek,  kampüslerimizde 13 Ağustos 2021’e kadar aday ve ailelerle bir arada olacağız. 

Sevgili Kültür Ailem, 

2021 tanıtım dönemi geçtiğimiz yıllara göre çok daha hassas dinamiklere sahip. Bu sürecin verimli ve başarılı geçmesi ancak akademik ve idari birimlerin sinerjisiyle mümkündür. Adayların ihtiyaçlarını dinlemek, anlamak ve gençlerimi doğru yönlendirebilmek hepimizin sorumluluğudur. 

Bu yıl, adaylarımızla diyalogumuzun kalitesini artırmak üzere Üniversitemiz adına Kuantum Araştırma’nın katkılarıyla bir araştırma projesi gerçekleştirdik. “Pandemi Döneminde Adayların Tercih Motivasyonları” başlıklı çalışmada yaş ortalaması 18 olan, 1005 öğrencinin görüşleri alındı. Aday ve aile iletişimimizde bizlere de yol gösterecek araştırma verilerinden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum. 

Araştırma sonuçlarına göre; gençlerin yüzde 69’u vakıf üniversitesine tercihlerinde yer vermeyi düşündüklerini belirtmişler. Anne-baba ve kardeşler, öğrenci tercihlerinde en önemli faktörlerden  biri. Bölüm ideallerine baktığımızda; Tıp, Hukuk, Mühendislik, Mimarlık, Psikoloji, Teknoloji, Öğretmenlik adayların tercihlerinde ön planda. Merkezi, ulaşımı kolay, sosyal aktiviteleri güçlü, akademik açıdan nitelikli, uluslararası olanaklara sahip üniversitelere gençlerin ilgisi daha yüksek. Akademik eğitime ilişkin temel bilgi kaynakları arasında ise üniversiteye yapılan tanıtım gezileri yer alıyor. 

Veriler ışığında, bir öğrencinin tercih sebebi olabilecek güçlü yönlere sahip olduğumuzu bilmek güven ve umut verici. Bu noktadan sonra esas mesele kendimizi adaya ve ailelere iyi anlatabilmektir. Pandemi dönemine ve çağın getirilerine rağmen gençlerin üniversite eğitimini bir ideal olarak sahiplendiklerini görmek, vakıf üniversitelerine güvendiklerini bilmek de çok önemli. 

13 Ağustos 2021 tarihine kadar aileler ve öğrencilerin tercih listesinde ilk sıralarda yer alabilmek için gereken gayreti, diyalog ortamını ve üstün çalışma eforunu sergileyeceğinize yürekten inanıyorum. Bu konuda akademik ve idari tüm kadrolarımıza güvenim tamdır. 

Sevgili Kültür Ailem, 

Temmuz ayı içinde üniversitemiz adına güzel ve gurur verici bir gelişmeyi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Rektörümüz Prof. Dr. Hanife Öztürk Akkartal merkezi Almanya Celle’de bulunan Deutsche Management Akademie Niedersachsen (www.dman.de) Direktörü Sayın Harald Becker ile bir işbirliği sözleşmesi imzaladı. Öğrencilerimiz ve mezunlarımıza nitelikli işgücü olarak Almanya’da staj ve istihdam imkânı sağlayan bu protokolü, 2021-2022 akademik yılı itibarıyla uygulamaya koymak için çalışmalar sürüyor. Pandemi ile birlikte eğitim, istihdam, uluslararası kariyer, ekonomi gibi başlıklarda pek çok soru işareti yaşayan genç öğrencilerimiz ve mezunlarımız için bu gelişmenin umut verici olduğunu düşünüyor; adaylarımızla, mezunlarımızla, öğrencilerimizle bu yeni gelişmeyi en iyi şekilde paylaşmanızı sizlerden rica ediyorum. 

Sevgili Kültür Ailem, 

Hepimizin hayatımız adına farklı dersler edindiği, zor testlerden geçtiği bir dönemdeyiz. Dileğimiz Eylül ayında üniversitemize sağlıkla dönebilmek. Artan vaka sayıları beraberinde belirsizlik iklimini besliyor. Tanıtım ve kayıt döneminin ardından Eylül ayında planımız mezuniyet törenimizi ve üniversite açılışımızı yüz yüze yapabilmek.  Öğrencilerimiz üniversiteye dönüş için oldukça heyecanlı. Bu nedenle aşı, maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat ederek, tedbiri elden bırakmamanızı sizlerden önemle rica ediyorum. Zor günlerin geride kalması ortak bir çabayla mümkün. Özlediğimiz yaşam düzenine, sağlıkla, en kısa zamanda kavuşabilmek dileğimiz. 

Sevgili Kültür Ailem, 

Son olarak, geçtiğimiz hafta başlayan orman yangınlarını hepimiz üzülerek izliyoruz. “Kültürlü Çevreye ve Doğaya Duyarlıdır” yaklaşımını anayasasında ve yaşamında içselleştiren Kültür Ailesi olarak bu soruna kayıtsız kalmak felsefemize aykırı. Destek vermek, iyileştirmek, geliştirmek ve sorumluluk almak isteyen tüm mensuplarımızın fikirlerini, proje önerilerini Kurumsal İletişim Daire Başkanlığı, Mezunlar Derneğimiz ve Kültür Noktası ile paylaşmalarını özellikle rica ediyorum.  

Geleceğe güzel izler bırakmak dileğiyle… 

Dostlukla, 
Dr. Bahar Akıngüç Günver 
Mütevelli Heyet Başkanı