Skip to main content

Mütevelli Heyet Başkanımız Sn. Dr. Bahar Akıngüç Günver'in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı - XXXVI

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile değişen İKÜ gündemine ilişkin bir mesaj yayınladı.

Sevgili Kültür Ailem, 

Sağlığa ilişkin başlıkların yanı sıra politik ve ekonomik gündemin de yoğun olduğu bir dönemdeyiz. 
Toplumsal cinsiyet alanında eşitliğin teminatı olan İstanbul Sözleşmesine ilişkin kararlar, ekonomide yaşanan hızlı değişimler hepimizi düşündürüyor. Onursal Başkanımız İnş. Yük. Müh. Fahamettin Akıngüç’ün de söylediği gibi dört yanı insan olan, emek yoğun bir iş yapıyoruz. Merkezinde insanın ve geleceğin olduğu bir alanın emekçileriyiz. Kısaca yaşama dair ne varsa, bizim de sorumluluk alanımızda. 

Sevgili Kültür Ailem, 

Üniversite olarak, eğitim ve iş süreçlerimiz kesintisiz devam ederken bir yandan pandemiyle derinleşen kaygıları giderebilmek, açmazları çözmek için çalışıyoruz. 

Bu dönemin, sizler için de kolay geçmediğinin, farklı cephelerde verdiğiniz mücadeleyi farkındayım. Kültür üst yönetimi olarak, yaşamı biraz olsun kolaylaştırmak adına bazı çalışmaları devreye aldık. 

Örneğin uzaktan çalışma, şu anda üniversitemizin hukuk müşavirliğinin gündeminde. Personelimizin özlük haklarından ödün vermeden, yapılacak planlamaları sizlerle paylaşacağız. Bununla birlikte pandeminin getirdiği kısıtlamalar nedeniyle Sağlık Bilimleri Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Nazif Ekin Akalan ve fakültemizin akademik kadrosu; spor ve beslenmeyi içeren sağlık danışmanlığı projesi için çalışmalarına devam ediyorlar. Ek olarak 16-22 Mart 2021 tarihleri arasında İnsan Kaynakları Daire Başkanlığımız ve Kurumsal İletişim Daire Başkanlığımızın iş birliğiyle Personel Beklenti ve İhtiyaç Anketi yapıldı. Çalışmanın sonuçları şu anda analiz aşamasında. İlk sonuçlara baktığımda Kültür ailesinden katılımın yaklaşık yüzde 15 oranında olduğunu gözlemledim. Bine yakın personeli olan bir üniversitede bu oran üzücü ve düşündürücü. Böylesine zor dönemlerde sizleri daha iyi anlamaya, önerilerinize göre yapılanmaya, sesinizi duymaya ihtiyacımız var.

Biz, insanların yaşamına dokunan bir sahanın emekçileriyiz. Beklentilerimizi dile getiremediğimiz, ihtiyaçlarımızı talep etmediğimiz bir ortamda işimiz için gereken eforu da gösteremeyiz. Üniversite içinde düzenlenecek organizasyonlara ilişkin görüşlerinizi, önerilerinizi önemsiyoruz. Beklentilerinizle uyumlu, ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek etkinlikler düzenlemek istiyoruz. Kurumsal İletişim Daire Başkanlığı ve İnsan Kaynakları Daire Başkanlığının personel görüş ve önerilerine ilişkin anket çalışmaları devam edecek. Bu kapsamdaki çalışmalarda geri bildirimlerinizi ileterek, katılımcı olmanızı sizlerden rica ediyorum.  

Sevgili Kültür Ailem, 

2021 bahar yarıyılının vize dönemi yaklaşıyor. Gençlerimiz, yaşları ve beklentileri gereği pandeminin etkilerini daha yoğun yaşıyorlar.  Öğrencilerimizin sınavlarını en iyi ve sağlıklı şekilde tamamlayabilmeleri için gereken desteği sağlayacağınıza inanıyorum. 

2021 üniversite adayları için de çalışmalar gündemimizde. Bu kapsamda dijital eğitim platformumuz CATS’in adayların kullanımına açılması için gereken altyapı çalışmaları tamamlandı. Adaylarımıza dijital eğitim altyapımızı, akademik kadromuzun kalitesini en iyi şekilde anlatmak için CATS Aday uygulaması iyi bir fırsat. Akademik kadromuzun yaratıcı akademik etkinliklerle süreci zenginleştireceklerine güveniyorum. Adayların Kültür Üniversitesine ilişkin bilgi ve deneyimlerini artıracak çalışmalar tüm Kültür Ailesinin aktif katılım göstermesiyle mümkün olacaktır. 

Sevgili Kültür Ailem, 

Tüm dünyada yaşanan bu süreç, herkes için zor. Hiçbirimiz, bir yıl önceki gibi değiliz. Yitirme korkusuyla, zarar görme ihtimaliyle yaşamak kolay değil. Bu konuda hepimiz birbirimizi çok daha iyi anlıyoruz. Her şeyi yeniden düşündüğümüz, sorguladığımız bu dönemde güçlü olduğumuz yönlerimize odaklanmalıyız. Biz, özkaynakları ve kök değerleriyle ayakta duran maddi ve manevi gücü yüksek bir kurumuz. Amacımız, varlık nedenimiz eğitim. Soruna çözüm üretebilecek eğitim ve araştırma enstrümanlarına sahibiz. Her şeyin yavaşladığı bir zaman diliminde, üretmeye, kendi içimizde çoğalmaya devam ediyoruz. Teknoloji Transfer Ofisimiz, Hareket Analiz Merkezimiz için çalışmalarımızda sona yaklaştık. Kampüslerimizi hep birlikte döneceğimiz ve yeniden bir arada çalışacağımız günler için geliştiriyoruz. 

Evet, bir zorluk, bir kriz yaşanmakta. Ancak umudumuzu da farkındalığımız gibi her daim yüksek ve canlı tutmakla mükellefiz. Birlikte yapacak çok önemli işlerimiz var. 
Güzel ve sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle

Dostlukla 
Dr. Bahar Akıngüç Günver
İKÜ Mütevelli Heyet Başkanı