Skip to main content

Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver'in Kültür Gündemi Yeni Yıla İlişkin Mesajı

"Sevgili Kültür Ailem, 

Pandeminin hali hazırdaki etkilerini yönetmeye çalıştığımız, normalleşmeyi yeniden tanımladığımız, ekonomi başlığında ciddi sınavlardan geçtiğimiz zor bir yılı geride bırakıyoruz. Belirsizliğin baskısı, umut etmeye ve güven duymaya ilişkin insani ihtiyaçlarımızı da her geçen gün biraz daha derinleştiriyor. 

İstanbul Kültür Üniversitesi olarak 25, Kültür Koleji olarak 62 yıllık tarihimizde pek çok sınavdan geçtik. Politik düzeyde keskin değişiklikler, ülke genelinde yaşanan ekonomik ve sosyal krizler başta olmak üzere tüm değişimleri öz kaynaklarımızdan aldığımız güçle yönettik. Bununla birlikte aile olmanın getirdiği manevi güç, birbirimize duyduğumuz umut ve güvenin de kaynağı oldu. 

Sevgili Kültür Ailem, 

Geçmişi uzun yıllara dayanan, deneyimini zamanla kazanmış her kurum yaşamın belli zorluklarla ilerlediğini bilir. Dolayısıyla kriz gerçeğine her zaman hazırlıklı ve dayanıklıdır. Her kriz bir bağışıklık kazandırır. Biz Kültür Ailesi olarak psikolojik sermayesi güçlü bir kurumuz. Elbette ülke ve dünya gündeminden bütünüyle soyutlanamayız. Etkilerini yaşıyoruz ancak keskin geçişlerin, güven, dayanışma, paylaşım gerçeklerimize dokunmasına izin vermiyoruz, vermeyeceğiz. 

Yeni yıla adım adım yaklaşırken, sizlerden ricam koşullar dahilinde paylaşmaya, dayanışmaya her zamankinden çok daha fazla emek vermeniz. Nesiller değişiyor, şartlar değişiyor… Dün Kültür’de öğrenci olan arkadaşlarımız bugün meslektaşlarımız. Değişim var ve her zaman olacak. Önemli olan yaptığımız işin, eğitimin anlam duygusuna sahip çıkabilmek, bizi zamanın ötesine taşıyan değerlerinin farkında olmak. 

Laiklik, Atatürk İlke ve Devrimleri, Cumhuriyet kazanımları, bilim her zaman olduğu gibi en güçlü rehberimiz. Kültür değerleri yol göstericimiz. Köklü geçmişimiz, bağımsız özkaynaklarımız ise en büyük güvencemiz. Bu anlamda, güven duymak ve umudumuzu korumak için çok değerli özelliklere sahibiz. 

Sevgili Kültür Ailem, 

2022 Kültür için önemli bir yıl. Pandeminin etkileri hali hazırda devam ediyor. Teknoloji, tüm kriz senaryoları içinde eğitimin sürdürülebilirliği maddesi için en güçlü enstrüman. 2022’de öncelikli hedefimiz eğitim hizmetine kesintisiz devam etmek.

Eğitime ek olarak araştırma ve toplumsal sorumluluk da üniversitemizin misyonu. Nitelikli veriyi sunan, analiz eden ve yeni fikirleri tetikleyen araştırmalar konusunda akademik kadromuzun 2022’de çok daha aktif olmasını bekliyoruz. Bu kapsamda fakültelerimizin araştırma ve uygulama merkezleriyle sinerjisini artırmasını önemle rica ediyorum. Geçtiğimiz hafta açılışını yaptığımız Hareket Analiz Merkezimiz, İKÜ Lisansüstü Tez Proje Destekleri Açılımı başta olmak üzere araştırmaya teşvik noktasına yeni bir soluk getiren Teknoloji ve Proje Destek Birimimizle birlikte tüm araştırma ve uygulama merkezlerimizin nihai hedefi İKÜ’nün araştırma performansını artırmak yönünde olmalı. Rektörümüz Prof. Dr. Hanife Öztürk Akkartal ile birlikte üniversitemizin araştırma eforunu yükseltecek tüm faaliyetleri yürekten destekleyeceğimizi belirtmek isterim. 

Toplumsal sorumluluk alanında da üniversite olarak sorumluluk ve eylem alanımızı genişletmeliyiz. İklim değişikliği, göç, şiddet ve ayrımcılık, kadın ve çocuk hakları, bilgi uçumuna neden olan teknolojik eşitsizlikler, istihdam, insan hakları ve özgürlüklerinin farkındalığı, korunması ve geliştirilmesi başta olmak üzere çözüm bekleyen çok kritik başlıklar var.  Üniversite olarak bu başlıkların iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için hem sorumluluk hem de eylem alacak entellektüel kapasiteye sahibiz. Üniversitemizin 2022’de ülke ve dünya genelinde sorunlara ilişkin farkındalık sağlayacak, çözüm üretecek toplumsal projelerin merkezi olmasını diliyorum. 

Sevgili Kültür Ailem, 

Tüm çalışma arkadaşlarımızın yüksek sorumluluk duygusu, yeni fikirler ve örnek eylemlerle varlık göstermesi yeni yılda üniversitemiz adına en büyük dileğimdir. 

Sizin ve ailenizin yeni yılını şahsım ve Akıngüç Ailesi adına en içten dileklerimle kutlarken, 2022’nin tüm Kültür mensuplarına başarı, huzur ve sağlık getirmesini diliyorum. 

Dostluk ve Umutla…  

Dr. Bahar Akıngüç Günver
Mütevelli Heyet Başkanı"