Skip to main content

Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver'in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı – XXXXI

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile değişen İKÜ gündemine ilişkin bir mesaj yayınladı.

Sevgili Kültür Ailem, 

Pandemi sağlık ve güvenliğin yanı sıra eğitim ve çalışma koşullarımızın geleceğine ilişkin de önemli soru işaretlerini beraberinde getirdi. Yaklaşık bir buçuk yıldır salgının eğitime etkileri esas gündemimiz. 

Geçtiğimiz hafta, 26 Ağustos 2021 Perşembe günü YÖK yeni başkanı Erol Özvar, üniversite rektörleriyle bir toplantı gerçekleştirdi. ‘YÖK’ün Yeni Vizyonu’ başlığıyla düzenlenen buluşmada Rektörümüz Prof. Dr. Hanife Öztürk Akkartal üniversitemizi temsil etti. Toplantının gündem maddelerinden biri de yüz yüze eğitime geçiş süreciydi. Değerlendirmelere göre olağanüstü bir durum olmadığı takdirde, bu yıl öğrencilerimizle ve çalışma arkadaşlarımızla bir arada olabileceğimizi öğrendik. Bu gelişme, geçtiğimiz bir buçuk yılın en umut verici gelişmelerinden biriydi.  

Sevgili Kültür Ailem,  

Yaşamakta olduğumuz küresel sağlık sorunu karşısında her şeyin eskisi gibi olması elbette ki mümkün değil. Her sektörde olduğu gibi eğitim alanında da zamana ihtiyaç olacak. Kültür olarak bizim önceliğimiz ailemizin güvenliği ve eğitimde sürdürülebilirliktir. 

Olağanüstü bir durum yaşanmadığı takdirde, tüm kadrolarımız için kampüslere dönüş tarihini 20 Eylül 2021 olarak planlıyoruz. Hepimiz için son derece yorucu bir deneyim olan pandeminin yol açtığı duygusal tükenmişliği dönüş sürecinde yapacağımız çalışmalarla birlikte yeneceğiz. Yerleşkelere dönüşte üniversitemizdeki duygusal ve sosyal iklimi pekiştirecek, yükseltecek çalışmalar üzerinde duruyoruz. Ek olarak fiziksel alanlarda yoğunluğu önleyecek planlamalar da gündemimizde. Hibrit sınıflarımızın sayısını artıracak, dijital uygulamalardan en üst düzeyde yararlanmaya devam edeceğiz. Girişlerde kullanılacak HES Kodu, PCR gibi uygulamalar da ayrıntılı olarak duyurulacak. 

Sevgili Kültür Ailem, 

Önümüzde yoğun bir takvim var. Yeni akademik yılın çerçevesi ve dinamikleri, tercih döneminin sonuçları, yeni öğrencilerimize yönelik hazırlıklar, mevcut öğrencilerimizin gereksinimlerini ve beklentilerini karşılamak, mezuniyet hazırlıklarımız ve mezun iletişimimiz, dış paydaş ilişkilerimiz başta olmak üzere birden fazla başlık için çalışıyoruz. Bunun yanı sıra, Türkiye’de yükseköğretim kulvarındaki yerimizi ve konumumuzu pekiştirecek yeni projelerin eşiğindeyiz. 

Büyük resme baktığımızda ise üniversitelerden beklentilerin değiştiğini görüyoruz. İstihdamı odakta tutmak, sanayi işbirliği ve uluslararası etkileşimi yükseltmek, mezun iletişimini güçlendirmek de belirlenen hedefler arasında. Tüm bu süreçte, her kademedeki çalışma arkadaşımızın katılımıyla, görüşleriyle, fikirleriyle şekillenen yeni bir Kültür Stratejisi bizim en önemli rehberimiz olacaktır. 

Strateji kavramını yeniden düşünmek, tasarlamak ve ihtiyacımız olan Kültür Stratejisini kurmak için en değerli varlığımız insan kaynağımız. Bu vesileyle üniversitemizdeki yeni atamaları da sizlerle paylaşmak istiyorum. 
26.11.2016 tarihinden bu yana Genel Sekreterlik görevini yürüten, Ender Rıza Ekici 31.08.2021’den itibaren “Teknoloji ve Dijital Çözümler Danışmanı” olarak üniversitemizde çalışmalarına devam edecektir.

2008-2016 yılları arasında Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Daire Başkanı olarak üniversitemizin dijitalleşme sürecini başarıyla yöneten Ender Rıza Ekici, Genel Sekreterlik görevinde de ekibiyle çok değerli çalışmalar gerçekleştirdi. Ender Rıza Ekici’ye ve ekibine başta pandemi dönemindeki özverili çalışmaları için Üniversitemiz adına teşekkür ediyor, yeni görevinde başarılar diliyorum.   

Üniversitemiz Rektörlüğüne de çok değerli çalışma arkadaşlarımız atandı. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz akademik kadrosunun değerli isimlerinden, Prof. Dr. Sinan Alçın Rektör Yardımcısı olarak çalışmalarına devam edecek. Prof. Dr. Sinan Alçın’ın yeni görevini tebrik eder, kendisine çalışmalarında başarılar dilerim.

Hukuk Fakültemizde Dekan Yardımcısı olarak uzun süre çok değerli çalışmalarda bulunan Dr. Öğr. Üyesi Elif Altıok Çalışkan ve Dr. Öğr. Üyesi Pınar Çağla Kandıralıoğlu da Rektör Danışmanlığına atanarak yeni görevlerine başladılar. Kendilerini en içten dileklerimle tebrik ediyorum. 

Tüm çalışma arkadaşlarıma başarılı ve sağlıklı bir çalışma dönemi diliyorum. 

Sevgili Kültür Ailem, 

Önümüzdeki uzun ve yoğun çalışma takviminde kesişen iki kritik tarihimiz var: Mezuniyet Törenlerimiz ve Kayıt Günlerimiz. 9-10 Eylül 2021 tarihlerinde Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenecek mezuniyet törenlerimizin gençlerimiz için anlamı çok büyük. Eğitimlerinin önemli bir bölümünü pandemi gölgesinde yaşadılar. Mezuniyet törenleri yaşadıkları tüm zorlu süreçlere ve kısıtlamalara rağmen, güzel bir anı olarak hatırlamaları esas amacımız olmalı. Mezuniyet Törenlerimizi sağlık ve güvenlik koşullarını dikkate alarak, en iyi şekilde tamamlamak için görev yapan tüm arkadaşlarıma gayretlerinden ötürü teşekkür ediyorum. 

Üniversitemize katılacak yeni öğrencilerimizi karşılayacağımız Kayıt Günleri de 6-10 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Kültür’e tercihlerinde yer veren öğrenci adaylarımıza ve ailelerine kayıt döneminde en iyi şekilde destek olacağımıza şüphem yok. Üniversitemizi tercih eden ve kayıt olan öğrencilerimizin mutluluğu, Kültür’ün itibarı için de bir değerdir. Tercihlerin kayda dönüşme noktasında akademik ve idari birimlerin sinerji içinde çalışmalarını ve yeni öğrencilerimize destek olmalarını önemle rica ediyorum. Üniversitemiz için oldukça yoğun olan bu süreci paylaşarak ve dayanışmayla en iyi şekilde geride bırakacağımıza yürekten inanıyorum. 

Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle,          
                                                                      
Dr. Bahar Akıngüç Günver 
Mütevelli Heyet Başkanı