Skip to main content

Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver'in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı – XXXVII

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile değişen İKÜ gündemine ilişkin bir mesaj yayınladı.

Sevgili Kültür Ailem, 

Korona günleri hepimizi çok yordu. Zaman, duygusal varlığımızda bir erozyon yaratarak, gelip geçiyor.  Ölümcül salgın korkusuyla evlere kapanmak, özgürlüklerden vazgeçmek, dolu dolu yaşayamamak çok zor. İşin bir başka yönü de şu ki insanlar bu durumu içselleştiriyorlar. ‘Böyle de yaşanabilirmiş’ duygusuyla; çok renkli, dinamik, üretken, hareketli hayattan vazgeçilmesi çok düşündürücü. Hayatı eve ve ekrana sığdırmak zorunda kalan genç kuşakların bu yaşam tarzını doğal görüp tercih etmelerinden endişeleniyorum. Aşırı sağlık kaygısıyla, ekran başı yalnızlığını kalabalığa yeğleyen insanlara mı dönüşeceğiz zamanla? 

Psikolog-Yazar Prof. Dr. Üstün Dökmen’le geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili bir sohbetimiz oldu. Kendisi Kültür dostudur. Bağımız ve iletişimimiz uzun yıllara dayanıyor. Üstün Dökmen, sohbetimizde dayanıklılığı ‘yılmazlık’ olarak tanımladı. Bu özelliği kazanmak ve korumak için önerisi psikolojik aşı. Pandemi günlerinde en önemli maddelerden biri olan aşı kavramına bambaşka bir bakış. Zengin bir benzetme. Psikolojik aşı kavramını çalışma arkadaşlarımla da paylaşmak istediğimi kendisine söyledim. Davetimi kırmadı. Kültür Ailesi buluşmalarına konuk olmayı kabul etti. Akademisyenlerimizle 13 Nisan 2021 Salı, saat 14.00’da; idari kadrolarımızla 14 Nisan 2021 Çarşamba saat 14.00’da iki ayrı buluşma gerçekleştirecek. Vize dönemi tüm arkadaşlarımın çok yoğun çalıştığını biliyorum. Üstün Hocanın keyifli anlatımı ve paylaşımlarıyla bu stresli zamanı biraz daha hafifletebileceğimizi düşünüyorum. Kültür mensuplarının ev sahipliğinde gerçekleşecek etkinliğimize katılımınızı özellikle rica ediyorum.

Sevgili Kültür Ailem, 

Pandemi belli kısıtlamalarla yaşama ket vuruyor. Görmemek, hissetmemek, etkilenmemek mümkün değil. Ancak esas olan bütün bunlara rağmen ileriye gitmek için duyduğumuz heyecan. Üniversitenin eğitim ve iş süreçlerinde kendini gösteren, varlığını hissettiren devinim. Üretme heyecanımıza dair çalışma arkadaşlarımdan güzel haberler alıyorum.  

Sağlık Bilimleri Fakültemizin tüm bölümleri ile Fen-Edebiyat Fakültemizin Psikoloji Bölümü Kültür ailesine yönelik, bir dijital buluşma için hazırlık yapıyorlar. Sağlık ve Mutluluk temalı bu çalışmaya Sanat ve Tasarım Fakültemizin İletişim Tasarımı Bölümü de destek verecek. Üniversite ailemiz için düzenlenecek bu dijital buluşma, formatıyla da hepimiz için sürpriz olacak. Kültür mensuplarının görüşleri de bu buluşmada yer alacak. Sağlık Bilimleri Fakültemizi, Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümümüzü, Sanat ve Tasarım Fakültesi İletişim Tasarımı Bölümümüzü iş birlikleri için kutluyorum. Buluşma kapsamında pandemi deneyimlerini paylaşacak çalışma arkadaşlarım gelecek için oluşturacağımız hafızaya müthiş bir katkı sağlayacaklar. İçten paylaşımlarıyla destek olacak tüm arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.  

Pandemi çalışma kültürümüzü değiştirdi, değiştirmeye de devam ediyor. Bu başlıkta İnsan Kaynakları Daire Başkanlığımız çalışan deneyimine ilişkin toplantılarına başladılar. Çalışan deneyimi buluşmalarının en ilginç yönlerinden biri de hibrid olması. Teknolojiyi, İnsan Kaynakları yönetimine ve gelişmesine transfer etmeleri çok önemli. Çalışmalarında başarılar diliyorum. 

Değerli Kültür Ailem 

Evet, belli testlerden geçiyor, zaman zaman çok zorlanıyoruz. Keşkelerin, kaygıların, kuşkuların kuşatmasında benzersiz bir dönem yaşıyoruz. Geçtiğimiz hafta, 6 Nisan 2020’de Posta Gazetesi Eğitim Editörü Sevim Büyüktaş Demir; meslek yüksekokulu işletme yönetimi bölümünden öğrencimiz Umut Ünlü ile yaptığı röportajı sayfasına taşıdı. Haberin başlığı  “Umut Hep Var”, yaşadığımız dönemde hepimiz için bir eşsiz bir referans, öğrencimizin öyküsü ise bu zor zamanlarda bizlere ilham olmalı.  

Umudu, akılcı iyimserliği elden bırakmadan Kültür Ailesi olarak sağlık ve güvenlik önlemlerine sonuna kadar uymaya devam edeceğiz. Özgürlükçü, demokratik ve eşitlikçi anlayışla eğitim hizmetimizi sürdüreceğiz. Korona salgını nedeniyle pasifize olmayacak, kararlı adımlarla öğrenme kayıplarını gidermeye odaklanacağız. Daha aydınlık daha adil daha özgür bir gelecek için çalışmaya devam edeceğiz.

Bu zaman diliminden geriye kalan güçlü, dayanıklı ve eşgüdümle çalışan Kültür Ailesi olacak.

Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle
Dr. Bahar Akıngüç Günver
Mütevelli Heyet Başkanı