Skip to main content

Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver'in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı - XXXI

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile değişen İKÜ gündemine ilişkin bir mesaj yayınladı.

Sevgili Kültür Ailem, 

Yeni yılın bu ilk mesajında Mütevelli Heyet Başkanı ve Kurucu Ailenin üyesi olarak en önemli gündemim çalışma arkadaşlarımın işteki mutluluklarını ve iyi olma halini nasıl artıracağımı bilmek. 
İkinci dalgaya ilişkin umut vadeden gelişmeleri takip ediyoruz. KOVID 19 aşısının ilk uygulaması geçtiğimiz hafta ülkemizde yapıldı. Biz de İstanbul Kültür Üniversitesi olarak çalışma ortamımızda sağlık ve güvenliğin en üst düzeyde tesis edilebilmesi için Aralık ayında aşı uygulamasına gereken kaynağı ayırdık. Şu aşamada, sürecin uygulanabilirliği ile ilgili incelemelerimiz ve takibimiz sürüyor. 

Psikolojik sağlığımız ve dayanıklılığımız için üniversitemizde yapılan çalışmaları da ilgi ve takdirle izlediğimi bu vesileyle belirtmek isterim. Dr. Dilek Baykal’ın yönetimindeki Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığımıza, Klinik Psikolog Sayın Alev Yıldırım’ın üstün eforuyla üniversitemizde özellikle pandemi döneminde yoğun hizmet veren Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Uygulama ve Araştırma Merkezimize teşekkür ediyorum. 

2020-2021 akademik yılı, örgüt psikolojimizi de koruyacağımız ve geliştireceğimiz bir yıl olacak. Bu kapsamda, Üniversitemizin Psikoloji Bölümü Başkanı Psikiyatr Prof. Dr. Sayın Önder Kavakcı ile bölümümüzün değerli akademisyenleri Kültür’ün örgüt iklimi ve psikolojisine yönelik önemli bir çalışmanın ön hazırlığını yapıyorlar. İlerleyen günlerde ayrıntılarını paylaşacağımız, yalnızca üniversite içi personelimize yönelik düzenlenecek bu değerlendirme çalışmasında esas hedefimiz; pandemi döneminde yaşadığımız olası tükenmişlik, kaygı, stres duygusunun yoğunluğunu hatta yaşamımızdaki etkisini ölçebilmek. Bir başka deyişle problemi farklı boyutlarıyla tanımlayabilmek. Bölüm Başkanımız Psikiyatr Prof. Dr. Sayın Önder Kavakcı ve Psikoloji Bölümümüzün birikimleri, Endüstri ve Örgüt Psikoloji alanındaki deneyimlerimizle şekillenecek bu çalışmanın sonuçlarına göre, Kültür Ailesinin ihtiyaçlarına uygun çözümler geliştirebileceğiz. Değerlendirmeye katılan hiçbir üyemizin isim ve diğer kişisel bilgileri talep edilmeyecektir. Bu konuda sizleri temin ederim. Psikoloji biliminin etik standartları çerçevesinde hazırlanacak çalışmada kendimizi net olarak ifade edebilmemiz önemlidir. Bölüm Başkanımız Psikiyatr Prof. Dr. Sayın Önder Kavakcı’ya ve Psikoloji bölümümüze teşekkürlerimi ve başarı dileklerimi iletiyorum. Örgüt psikolojimize ilişkin büyük resmi ortaya koymak üzere ilk kez gerçekleştirilecek bu çalışmanın Kültür iklimi adına çok değerli olduğunu bir kez daha belirtmek istiyor; sizlerden de çalışmayı katılım ve görüşlerinizle desteklemenizi özellikle rica ediyorum.

Değerli Kültür Ailem, 

1 Aralık 2020 itibarıyla devreye aldığımız uzaktan çalışma sürecinin takvimini Rektörlük Ofisimiz haftalık olarak sizlerle paylaşıyor. Şu aşamada 25 Ocak 2021 tarihine kadar uzaktan çalışma sistemiyle iş süreçlerimize devam edeceğiz. Bununla birlikte akademik takvimimize göre üniversitemizin güz yarı yılını tamamlamak üzereyiz. Öğrencilerimiz, akademik kadromuz ve aileler için eğitim-öğretim yılının belki de en hassas dönemi olan finaller geçtiğimiz hafta başladı. Pandeminin ilk fazında, dijital ölçme ve değerlendirme üzerine bir deneyimimiz var. 2020-2021 akademik yılında devreye aldığımız CATS V3 ile sınav uygulamalarının performansını artıracak gelişmeler sağlandı. Elbette her sınav uygulamasının zihinsel, duygusal ve entelektüel bir ağırlığı vardır. Öğrenci ve akademisyenin dünyasında bıraktığı yansımalar da farklıdır. Doğası gereği zor olan ölçme ve değerlendirme, pandemi döneminde daha da keskin bir hal aldı. Yaşananları hem öğrencilerimiz hem de akademisyenlerimizin penceresinden bakarak yorumladığımda, sürecin hiç de kolay olmadığının farkındayım. Ancak bu özel bir dönem.  Öğrenmenin telafisi her zaman mümkündür. Bu final dönemini, öğrenci ve akademisyen arasındaki iletişimi güçlendirecek, pekiştirecek ve diğer üniversitelere örnek olacak bir yaklaşımla yönetmek konusunda sizlere çok güveniyorum. 

Sevgili Kültür Ailem, 

2021 her şeye rağmen gülümseten, paylaşmaya değer güzel gelişmeleri de getirdi. Yılın ilk haftasında Onursal Başkanımız İnş. Yük. Müh. Sayın Fahamettin Akıngüç’ün 95’inci yaşı için buluştuk. Koşullar nedeniyle dijital gerçekleştirdiğimiz bu buluşmada Onursal Başkanımızın yaşamaya dair mesajları bizim için umut vericiydi. Yaşamanın şansa bırakılmayacak, vazgeçilmeyecek kadar güzel; bütün mücadelelere, inatlaşmalara değecek kadar anlamlı olduğunu bizlerle paylaşarak, üniversite mensuplarımıza sevgi ve selamlarını iletti. 

Kültür Ailesi olarak en kısa zamanda yeniden kampüslerimizde buluşmak dileğiyle, 

Dr. Bahar Akıngüç Günver  
İKÜ Mütevelli Heyet Başkanı