Skip to main content

Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver'in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı - XXVIII

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile değişen İKÜ gündemine ilişkin bir mesaj yayınladı.

Sevgili Kültür Ailem, 

Yılın belki de en hassas ve kritik kararlarını almak zorunda kaldığımız zor bir 15 günü geride bıraktık.  Sağlık, ekonomi ve sosyal yaşam ikinci dalgadan ciddi ölçüde etkilendi. Bu süreçte Kültür ailesi olarak biz de bazı kararları yeniden gözden geçirerek sizlerle paylaştık. Mayıs ayında kademeli olarak geçiş yaptığımız kampüste çalışma sürecine 14 Aralık 2020 tarihine kadar ara verdik. Bununla birlikte pandeminin yan etkisi olan ekonomik durgunluk çalışma düzenlerimizde de radikal değişiklikler yarattı. Ücretsiz izin ve yarı zamanlı çalışmaya geçiş olmak üzere iki uygulamayı devreye aldık. Aldığımız ve tebliğ ettiğimiz her kararın duygusal anlamda hepimiz, tüm ailemiz için yıpratıcı olduğunu bilmenizi isterim.

Sevgili Kültür Ailem, 

Pandemi krizinin geçeceğine dair umudumuzu yüksek tutmakla birlikte bazı gerçeklere de hazırlıklı olmak durumundayız. Umut elbette hep var ancak görünen o ki 2021 krizle mücadele yılı olacak. Pandemiyi aşmak için imkanlarımız dahilinde yaşamın her alanında varlık göstermeye devam edeceğiz. Temennimiz en kısa sürede ülkemizin ve dünyanın bu krizi en az hasarla aşması. Ancak kısa ve orta vadede pandemi üzerimizde ağırlığını ciddi ölçüde hissettirecek gibi görünüyor. Dolayısıyla iş ve eğitim süreçlerimizde teknolojiyi en etkili şekilde kullanmaya, bu konuda yetenek setlerimizi geliştirmeye daha fazla odaklanmalıyız. Uzaktan çalışma sürecinde akademik ve idari kadroların eşgüdümlü çalışması krizden çıkışta temel bir başlık. İş yüklerimizin dağılımını ve planlamalarımızı sağlık ilkesinden ödün vermeden, olaylara ve koşullara göre sürekli güncel tutmak bir diğer sorumluluğumuz. Takımlar arası dayanışma, inisiyatif ve karar mekanizmalarında çeviklik kriz döneminde hayati değer taşıyor. İkinci dalganın yan etkilerini en yumuşak şekilde yönetebilmenin yolu bilinçli farkındalık, dayanışma ve iletişim odaklı olabilmekle mümkün. 

2021 ülke genelinde anlık kararların alınabileceği ve hızla değişebileceği bir yıl olacak. Şimdi değişime uyum ve esneklik kapasitemizi artırmalıyız. Uzaktan ve kampüsten çalışma senaryolarını yaptığımız işin ihtiyaçlarına göre çeşitlendirmeliyiz. Akademik ya da idari tüm süreçlerde sağlık ve güvenlik önceliğimizdir. Bu nedenle mevcut tüm çalışmalarımızı olası bir değişikliğe karşı, B planıyla birlikte tasarlamaya özen gösterelim. Fikir ayrılıkları, açmazlar, tartışmalar, iletişimlerimizde iniş-çıkışlar bu süreçte mutlaka yaşanacaktır. Bu tür zamanlarda;  kişiselleştirmeden, amaçtan sapmadan, hepimiz için en iyi olana karar vermeye odaklanalım. Şu aşamada 14 Aralık 2020’ye kadar planladığımız uzaktan çalışma döneminde sağlığınız çok önemli. Olası bir risk durumunda ekip içi diyalogunuzu sıkı tutmanızı ve  Sağlık Birimi ile düzenli temasta olmanızı sizlerden önemle rica ediyorum. 

Sevgili Kültür Ailem,

2 Aralık 2020 Çarşamba günü Kültür Ailesinin davetlisi olarak Psikiyatr Dr. Gülcan Özer konuğumuz oldu. “Herkes Kendi Hayatının Kahramanı” temalı e-seminere üniversitemizin gösterdiği ilgi beni çok mutlu etti. Panik, kaygı ve kontrol kaybı gibi durumlarla baş etmeye çalıştığımız bu günlerde, Dr. Özer’in sohbeti umuyorum ki hepimize biraz olsun iyi gelmiştir. Bizleri güzel bir sohbet ortamında buluşturan bu etkinlik güçlü bir işbirliğinin ürünüydü. Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümümüz, Kurumsal İletişim Daire Başkanlığı, Kültür Noktası, Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Daire Başkanlığı olarak etkinlikte destek veren tüm çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Kültür Ailesi olarak bize bu dönemde farklı bir bakış sunacak yeni isimlerle buluşmaya devam edeceğiz. Geçtiğimiz mesajımda da paylaştığım gibi, bu konuda önerilerinizi, Kurumsal İletişim Daire Başkanlığımıza iletmenizi sizlerden rica ediyorum. 

Sevgili Kültür Ailem, 

İş-yaşam dengesinin yeniden ev merkezinde kurulacağı önümüzdeki iki haftalık süreçte, kampüslerimizin hijyen çalışmaları devam edecek. İdari süreçlerimizin dijital devam edeceği bu dönemi, dayanışma ruhu ile en iyi şekilde yürüteceğinize yürekten inanıyorum. 14 Aralık 2020 sonrasında yeni dalganın verilerine göre alacağımız kararları sizinle Rektörlüğümüz ve Genel Sekreterliğimiz kanalıyla paylaşmaya devam edeceğiz. 
En kısa sürede sağlıkla buluşmak dileğiyle… 

Dr. Bahar Akıngüç Günver 
İKÜ Mütevelli Heyet Başkanı