Skip to main content

Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver'in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı - XXIII

Sevgili Kültür Ailem, 

Yaşamın zorlu ve yıpratıcı yanlarıyla verdiğimiz mücadelede bize güç veren bazı tarihler vardır. Bugün 26 Eylül! Üniversitemizin temellerine ve felsefesine ilham veren, vakfımızın mimarı Kültür Kolejimizin kuruluş yıldönümü. Sizlerle pandemi süresince Cumartesi günleri paylaştığım gündem mesajımın kuruluş yıldönümümüze denk gelmesi çok güzel bir tesadüf. 

Dolu dolu yaşadığımız 60 yıllık kurumsal tarihimizde pek çok değişime, dönüşüme tanıklık ettik. Pandemi, kurumsal hafızamızdaki deneyimler içinde en zorlusu mu bilinmez ancak belirsizliğin baskısını en yoğun hissettiğimiz zaman dilimlerinden biri. Ancak umuyoruz ki bugünleri de aşacağız. 

Geçtiğimiz hafta 21 Eylül’de Kolejimiz de eğitime yeniden başladı. Öğrencilerimiz, eğitim kadromuz ve ailelerimizin yeni normaldeki ilk gün heyecanı, koşulların yarattığı tüm baskıya rağmen gösterdikleri cesaret ve özveri hepimiz için çok anlamlıydı. Dileğimiz, anaokulundan üniversiteye eğitimin tüm kademelerinde yeni normale sağlık ve güvenlikle uyum sağlayabilmek ve nice eğitim-öğretim yıllarını birlikte karşılayabilmek. 

Değerli Kültür Ailem,      
                                         
Üniversitemizde de 2020-2021 akademik yılının açılış ve oryantasyon çalışmaları, güz yarıyılı hazırlıklarımızın heyecanı var. Öğrencilerimizin, eğitim süreçlerine ilişkin bir kayıp yaşamamaları, pandeminin yan etkilerini en aza indirmek için ortak eforumuz devam ediyor. 22-23 Eylül tarihlerinde CATS V3’ün üniversitemizde yapılan sunumu, bu başlıkta verilen emeğin en büyük ispatı. Genel bilgilendirme ve iki oturumda gerçekleştirilen temel düzey kullanım eğitimleri gerek kapsamı gerekse sunumuyla oldukça verimliydi. Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Daire Başkan Yardımcısı ve Yazılım-İnovasyon Grup Müdürü Ahmet Gökhan Uluçay ile Kültür Noktası Birim Başkanı, Uzaktan Eğitim Sorumlumuz Dr. Neslihan Fatma Er’e ve uzaktan öğretim çalışmalarımıza emek veren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. 

Değerli Kültür Ailem, 

Yan etkileri yönettiğimiz bu süreçte zihinsel, ruhsal, bedensel iyilik haline her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız var. Uzaktan eğitimle yöneteceğimiz ve çeşitli başlıklarda yeni deneyimler edineceğimiz güz döneminde düşünce ve eylemlerimizde ne kadar esnek, iletişimimizde ne kadar pozitif olabilirsek o ölçüde dayanıklılığımızı koruyabiliriz. Hepimiz, süreç içinde belli refleksler geliştirsek de yaşamın içinde öğrenilecek, duyulacak, görülecek pek çok yeni ayrıntı var. 24 Eylül Çarşamba günü, Kazmirci Koçluk ve Danışmanlık Kurucusu Yönetim Koçu ve Eğitmen Belkıs Kazmirci’nin üniversitemiz ailesine özel hazırladığı Rezilyans: Zor Zamanlarda Dayanıklılık ve Esneklilik atölyesi de bu anlamda hepimiz için yeni bir keşifti. Pandemi travmasına karşı duyarlı ve farkındalığı yüksek bir üniversite olma yolunda gösterdiğimiz ortak çabanın atölyede de hissedildiğini görmek geleceğe dair umut ve güven veriyor. Üniversitemiz personelinden 400’e yakın çalışma arkadaşımızla birlikte katıldığımız eğitimden aldığımız geri bildirimler de oldukça sevindirici. Eğitim sonrası düzenlenen ankete katılan çalışma arkadaşlarımızın görüşlerine göre; alınan verim 5 üzerinden 4.73. Bir başkasına tavsiye etme noktasında ise NPS skorumuz 72.  Kendimize, yakın çevremize daha şefkatli, toleranslı ve yapıcı yaklaşabilmenin hayati önem taşıdığı bugünlerde, atölyemizin katkı sağladığını görmek, hissetmek mutluluk verici. Katılan, görüşleri ve geri bildirimleriyle destek veren tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. 

Değerli Kültür Ailem, 

Yeni normali yaşayarak öğreneceğimiz güz dönemine ilişkin tüm hazırlıklarımızı yapıyoruz. Fiziksel hazırlıklarımız ve donanımlarımız dikkatle takip ediliyor. Çalışma koşulları dahilinde, servis, yiyecek-içecek gibi temel gereksinimlerin planlaması üzerinde çalışılıyor. 28 Eylül ve sonrasına ilişkin kampüs içinde görev yapacak personel listesi KOVKOM tarafından paylaşıldı. Kampüs içi çalışma sürecinin sağlıklı yönetimi için görevli tüm arkadaşlarımızın gereken hassasiyeti göstermelerini önemle rica ediyorum. Bununla birlikte kampüs şartlarımız kadar duygusal ve zihinsel kondisyonumuz da çok önemli. Hepimizin umuda ihtiyaç duyduğu bu dönem aynı zamanda bir yardımlaşma ve dayanışma deneyimi olarak da kurumsal tarihimize yazılacak. Bu başlıkta pandeminin ilk fazından itibaren Kültür ailesini toplumsal sorumluluk paydasında buluşturan İKÜMED’in yeni bir kampanya hazırlığında olduğunu sizlerle paylaşmak isterim. Eğitimde dijital eşitsizliğin giderilmesine destek vermeyi amaçlayan ve İKÜMED’in koordinasyonunda gerçekleşecek bu projenin ayrıntılarını da önümüzdeki günlerde sizinle paylaşacağız. Üniversitemize ilişkin gündem mesajlarımızın güz dönemi içinde farklı periyodlarla da devam edecek.  Bu vesileyle Kültür Gündemi paylaşımlarına ilginiz ve geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederim. 

Sağlıklı ve güzel günlerde haberleşmek dileğiyle…

Dr. Bahar Akıngüç Günver 
Mütevelli Heyet Başkanı