Skip to main content

Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver'in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı - XXII

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile değişen İKÜ gündemine ilişkin bir mesaj yayınladı.

Değerli Kültür Ailem, 

Pandemi krizinin altıncı ayını geride bırakmak üzereyiz. Sürecin getirdiği tüm zorluklara rağmen ailemize katılan 2500’ü aşkın yeni öğrencimizle 2020-2021 akademik yılında daha büyük bir aileyiz. 

Güz dönemi, pandemiden öğrendiğimiz deneyimleri aktaracağımız ve kendimizi kurumsal açıdan farklı katmanlarda geliştirebileceğimiz yoğun bir dönem olacak. 

Mart ayında zorunlu geçtiğimiz uzaktan öğretim, 2020-2021 Akademik Yılı Güz döneminde de devam edecek. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığının 04.09.2020 tarihli “Yeni Koronavirüs Salgınında Eğitim-Öğretim Süreçleri” konulu yazısı ve “Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci Rehberi”nde yer alan ilkeleri doğrultusunda Senatomuz tarafından alınan uzaktan öğretim kararı geçtiğimiz hafta resmi olarak duyuruldu. Bu kapsamda güz döneminde eğitim hizmetimiz İKÜ CATs dijital platformunda senkron (eş zamanlı) olarak sunulacak. Uygulamalı derslerimiz, “seyreltilmiş sınıf ve kampüs ilkesi” dikkate alınarak tasarlanacak. Koruyucu donanımlar kullanılarak gerekli hallerde yüz yüze eğitim hibrid eğitim modeline göre yapılacak. 2020-2021’de ana hedefimiz yine sağlık ve güvenlik ilkesinden ödün vermeden eğitim hizmetinin sürdürülebilirliğine odaklanmak olacak. 

Hepimiz için çeşitli yönleriyle mücadele gerektiren bu dönemde, yeni bir eğitim ve çalışma modeline uyum sağlamanın elbette zorlu yönleri olacak.  Öğrenci memnuniyeti, eğitim verimliliği, iş süreçlerinin devamlılığı, krizin getirdiği belirsizliği yönetmeye çalışmak… Her biri duygusal, zihinsel, bedensel ve entelektüel bir efor gerektiriyor. Bu noktada yaşananların tüm dünyanın paylaştığı ortak bir deneyim olduğu gerçeğini göz ardı etmemeliyiz. Yapıcı geri bildirimlerimiz, paylaşım ve dayanışma ruhumuz bu zorlu yolculukta çok daha anlamlı ve değerli. 

Sevgili Kültür Ailem, 

Yeni eğitim modeliyle birlikte iş yapma şeklimizi ve süreçlerimizi de gözden geçirdiğimiz bir dönemdeyiz. Zorunlu olarak geçiş yaptığımız ve büyük ölçüde yaşayarak öğrendiğimiz uzaktan çalışma sistemi yeni dönemde belli esaslar çerçevesinde düzenlenecek. Sağlık, güvenlik, iş-özel yaşam dengesinin korunması ve hizmette sürdürülebilirlik olmak üzere dört temel ilke üzerine tasarlayacağımız uzaktan çalışma sisteminin esaslarımızı sizlerle ilerleyen günlerde paylaşacağız. 

Pandeminin etkileriyle şekillenen iş süreçlerimizde ve sosyal yaşantımızda fiziksel olduğu kadar ruhsal sağlığımızı, dayanıklılığımızı koruyabilmek bir diğer temel ihtiyacımız. Geçtiğimiz günlerde Psikoloji Bölümü Başkanımız Prof. Dr. Önder Kavakçı ile yaptığımız görüşmenin ardından Psikoloji Bölümümüzden bu başlıkta çok değerli fikirler aldık. Yıl boyunca personel ve öğrencilerimize ilişkin gerçekleştirilecek çalışmalarda Psikoloji bölümümüzle eşgüdümlü çalışmanın hepimiz için fark yaratacağına yürekten inanıyorum.  

Yeni akademik yıl öncesinde, duygusal sağlığımızın önemini göz önünde bulundurarak tüm personelimizin katılımına açık bir atölye de düzenleyeceğiz. Kazmirci Koçluk ve Danışmanlıktan Belkıs Kazmirci’nin (MA, MCC.) 24 Eylül’de üniversitemize özel düzenleyeceği “Kriz Zamanlarında Dayanıklılık” başlıklı e-atölye çalışmasının hepimiz için bir paylaşım ortamı olacağına inanıyor; etkinliğimize katılımınızı önemle rica ediyorum.  

Değerli Kültür Ailem, 

Güz yarıyılının hazırlıklarında sona ulaştığımız Eylül ayı hepimiz için oldukça önemli. Öğrenci Oryantasyon Programlarımız son şeklini almak üzere. Akademik kadrolarımız 28 Eylül’e kadar eğitim programlarını tamamlayacaklar.  Öğrencilerimiz için de yoğun ve farklı bir dönem.  Geçtiğimiz günlerde Türk Dili Edebiyatı Bölümü öğrencilerimizin uzaktan öğretime ilişkin beklentilerini dinledik. Öğrenci Konseyi Başkanımızla görüştüm. Her iki diyalogda da esas gündem pandemi nedeniyle kısıtlanan sosyal yaşam ve uzaktan öğretimin verimiydi. Öğrenci Konseyi Başkanımızla temasımız her ay kısa görüşmelerle devam edecek. Öğrencilerin sesini yansıtan her görüşün, Kültür ailesindeki eğitim ve iş süreçleri için çok önemli olacağına yürekten inanıyorum. 

Değerli Kültür Ailem, 

Yaşadığımız kriz, düşündüğümüzden ve öngördüğümüzden biraz daha uzun sürecek. Bizler, bu dönemin en zor ve hassas zamanlarını birlikte aştık. Alışkanlıklarımız değişti. Mesafe hatta izolasyon bir zorunluluğa dönüştü. Bütün bunlara rağmen Kültür ailesi olarak iletişimimizde sürdürülebilirliği sağladık ve olabildiğince pozitif kalmayı başardık.  Geçtiğimiz altı ayı gözden geçirdiğimde özellikle toplantılarımızda; varlık göstermenin, aidiyetin, bağ kurabilmenin, empatinin umut veren örneklerini gördüm. Pandemi öncesine göre çok daha sıkı çalıştığımız zamanlar oldu. Bu noktada 2020-2021 akademik yılında da aynı dayanışma ve paylaşım ruhunu göstereceğimize şüphem yok. 

Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle.

Dr. Bahar Akıngüç Günver 
İKÜ Mütevelli Heyet Başkanı