Skip to main content

Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver'in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı-XVII

Değerli Kültür Ailem, 

Pandemiyle birlikte inşa ettiğimiz yeni sürecin 5’inci ayındayız. Her birimizin bu yılı karşılarken, özellikle de yaza ilişkin pek çok planı vardı. Ancak yarısını geride bıraktığımız 2020 her şeyin kökten değiştiği bir yıl olarak şimdiden tarihe geçti. Bütün zorluklarına rağmen hepimiz, bugünü ve geleceği imkanlarımız dahilinde, farklı senaryolar ışığında öngörmeye çalışarak yola devam ediyoruz. 20 Temmuz-16 Ağustos dönemi çalışma planımızı içeren mesaj dün KOVKOM tarafından bizlerle paylaşıldı. Söz konusu tarih aralığında kampüste çalışacak personel listesi, paylaşımın ana temasıydı. Bununla birlikte KOVKOM mesajında Kültür ailesinin geleceği için yeni bir projenin de haberini aldık: backto.iku.edu.tr portalımız. 

Mayıs ayında, Türkiye genelinde tüm üniversiteler, YÖK’ün talebi ve kriterleri doğrultusunda çalışmalarını kendi web siteleri üzerinden yayınlandılar. Biz de covid19.iku.edu.tr adresimizden, pandemi dönemine ilişkin çalışmalarımızı ve süreçlerimizi paylaştık. backto.iku.edu.tr adresli portalımız ise misyonu ve anlamıyla covid19.iku.edu.tr adresinden çok daha farklı bir yapı. Bu adres, Kültür’de geleceğin, yeni normalle birlikte inşa ettiğimiz süreçlerimizin bir simgesi. backto.iku.edu.tr misyonunun yanı sıra anlam duygusuyla da oldukça özel bir mesaja sahip. Zor zamanlardan geçtik. Yarını planlamanın mümkün olmadığı zamanlardan… Bugün ise gelecekten, okula dönebilmekten, yeniden başlayabilmekten konuşuyoruz. backto.iku.edu.tr bu noktada, geleceğin de referansı. Emeği geçen tüm arkadaşlarımı içtenlikle kutluyorum. 

Değerli Kültür Ailem, 


Geçtiğimiz günlerde Onursal Başkanımız İnş. Yük. Müh. Sayın Fahamettin Akıngüç ile görüştük.  Tüm Kültür ailesine sevgilerini ve selamlarını iletti. Konuşmamızda bir gündem de korona ve kriz yönetimiydi. Kriz zamanlarında her şeyin yoğunluk seviyesinin farklı olduğuna, bu tür dönemlere özgü “nokta çözümler” üretmenin önemine değindi. Onursal Başkanımızın nokta çözümler olarak adlandırdığı; olaya ve duruma özgü, özelleştirilmiş çözümler ancak ortak bir akıl ve duyguyla oluşturulabilir. Bunu başarabilmek için hepinizin görüşlerine ve fikirlerine ihtiyacımız var. 

Bir ay önce, 14 kişi ile başladığımız okula dönüş çalışmalarında ağımız giderek genişliyor. Niceliği kontrollü ve kademeli olarak artırmak bir planlama işi. Ancak dönüş sürecinin başarısında esas unsur hepimizin güven duygusuyla mutlu çalışabilmesi. İyi olma halini yalnızca fiziksel sağlık ya da hijyen koşullarını yerine getirerek sağlayamayız. İki hafta önce sizinle paylaşmış olduğum işe dönüş oryantasyon programına ilişkin görüşlerinizi, fikir ve önerilerinizi İnsan Kaynakları Daire Başkanlığımızla paylaşabileceğinizi bir kez daha belirtmek isterim. İşe dönüş oryantasyonunun, ihtiyaçlarımıza cevap verecek nokta çözüm olarak geliştirilebilmesi için katkılarınız çok değerli. 

Değerli Kültür Ailem, 

Pandemiyle birlikte yalnızca hayatın olağan akışı değil, düşünce tarzımız da değişiyor. Yaşam pratiklerimizi yeniden tanımlıyor, kültürel çapta bir değişim yaşıyoruz. Bir yandan yaşamı yeniden gözden geçirirken bir yandan uyum sağlayamaya çalışmakla ilgili müthiş bir efor sarf ediyoruz. Değişim, dönüşüm yaşamdaki kilit noktalar üzerinde bazen yavaş bazen hızlı bazen çok keskin bazen çok yumuşak ve sakin geçişlerle, ancak bir şekilde mutlaka yaşanacak. Önemli olan fiziksel olduğu kadar zihinsel ve ruhsal olarak dayanıklı kalabilmeyi başarmak…  
Sağlıklı günlerde bir arada olmak umuduyla…Dr. Bahar Akıngüç Günver 
İKÜ Mütevelli Heyet Başkanı