Skip to main content

Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver'in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı - XV

Sevgili Kültür Ailem, 

Olası ikinci dalga senaryolarının gölgesinde var gücümüzle normalleşmeye çalıştığımız günlerdeyiz. Bir yandan iyileşmek bir yandan kendimizi ve birbirimizi korumak için çabalıyoruz. Gelecekte torunlarımıza; yaşamın değerine dair anlatacak pek çok anı ve deneyim de biriktiriyoruz bagajımızda. 

Değerli Kültür Ailem, 

Geçtiğimiz hafta; mütevelli heyet üyelerimizle bir araya geldik. Kriz yönetimindeki çalışmalarımız hakkında yorumları son derece olumluydu. Mütevelli Heyetin iş süreçlerimiz, uzaktan öğretim çıktılarımız, kulvardaki yerimize ilişkin değerlendirmeleri umut verdi. 

Yaşadığımız gerçek bir kriz deneyimi. Yan etkilerini yönetmek, olasılıklarını hesap etmek için hepimiz emek veriyoruz. Bu süreçte bazı arkadaşlarımızın teknik olarak rolü, buna bağlı yükü ve doğal olarak görünürlüğü daha yüksek olabilir. Ancak unutmayalım ki Kültür, bir sahneye sığamayacak kadar büyük bir aile. Pandemi ve normalleşme dönemine; aklı, fikri, bilgisiyle katkı veren; işin mutfağında, uzun ve yorucu saatler çalışan, potansiyelini açığa çıkararak katma değer yaratan bütün arkadaşlarımla birlikte bugüne geldik. İşin elbette bir duygusal yükü de var. Geçtiğimiz Cuma, Daire Başkanlarımızla bir içe bakış deneyimi yaşadık. Zorluklarımızı, duygusal iniş-çıkışları, krizin zihin ve duygu setlerimiz üzerindeki etkilerini, ihtiyaçlarımızı ve hislerimizi ifade etmeye, duymaya, paylaşmaya çalıştık. Daire Başkanlarımızın içten paylaşımları çok anlamlıydı. Kültür’de pandemi krizini, cesaretiyle, bilgisiyle, emeğiyle, içten paylaşımlarıyla aşmamıza destek olan tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. 

Değerli Kültür Ailem, 

İşe dönüş senaryolarımızda dairelerimizi kontrollü biçimde büyütüyoruz. 19 Temmuz’a kadar çalışacak kadrolarımız geçtiğimiz hafta KOVKOM tarafından duyuruldu. Tüm kadrolarımız için dönüşü, her şeyin yolunda gittiği senaryo dahilinde Ağustos’un ilk haftası olarak planlıyoruz. Dönüşün sağlıklı yönetimi için fiziksel ve hijyen koşulları sağladık. Ancak uyum sürecinde duygusal sağlığımız da çok önemli. 

Bireysel dünyamızdaki iş ve özel yaşam kıtalarımızın hırpalandığı bir gerçek. Bu noktada yeni normalin gerektirdiği duygusal oryantasyona hepimizin ihtiyacı var.  Her kurumun, insan kaynağı gereksinimleri kendi içinde özel ve değerli. Biz de Kültür ailesi olarak ihtiyaçlarımız ve gereksinimlerimize göre üniversitemizin insan kaynağına özel tasarlanmış bir dönüş oryantasyonu yapabiliriz. Sakin ve pozitif duruşumuzla, yaratıcılığı ve üretkenliği destekleyen bir yeni normal uyum programını iç kaynaklarımızla geliştirebilecek güce sahibiz. Sizden ricam, bu başlıkta fikirlerinizi İnsan Kaynakları Daire Başkanlığımız ve Sağlık Birimimizle paylaşmanız. Bu süreci de birlikte tasarlayarak en iyi şekilde yöneteceğimize inanıyorum. 

Değerli Kültür Ailem, 

Yeni alanlarda, alternatif iletişim çözümleri geliştirdiğimizi görüyorum. Haziran ayına yayılan Dekan-Öğrenci buluşmalarını tamamladık. Instagram hesabımız üzerinden gerçekleştirilen canlı yayınları ilgiyle takip ettim. Öğrencilerimizle dekanlık seviyesinde kurulan diyalogun kalitesi, Dekanlarımızın ve Müdürlerimizin sergiledikleri yetkinlik, anlayışlı yaklaşımları çok başarılıydı. Akademik ve idari kadrolarımızın sinerjisinden doğan dekan – öğrenci buluşmalarının yeni projelere ilham vermesini diliyor, emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. 

İletişim sürecimizde aday öğrencilerimiz de bir diğer önemli başlık. 2020-2021 senaryolarını akademik ve idari kadrolarımızla planlamaya başladık. Bu yıl tercih günlerimize ilişkin dijital iletişim ve fiziki alanların kullanım planları üzerine alternatif senaryolar dahilinde çalışıyoruz. 

Bu yıl tercih günleri, geçmiş dönemlere göre daha farklı olacak. Her şeyden önce diyalog kuracağımız öğrenci adaylarının ve ailelerin bizler gibi zor ve stresli bir dönemden geçtiklerini göz önünde bulundurmalıyız. Üniversite adaylarının penceresinden baktığımızda, 20 yaş altı gençlerimizin yaşadıkları kısıtlamalarla özgürlüğün değerine ilişkin çok ciddi bir sınavdan geçtiklerini gördük. Bu noktada üniversite, 2020-2021 yılında gençler için aynı zamanda dünyayla bağlarını yeniden kuracakları bir yaşam üçgeni. Biz de adaylarımızla kurduğumuz empatiden yola çıkarak 2020 iletişimimizin ana mesajını “Kültür Özgürlüktür” olarak belirledik. “Kültür Özgürlüktür” mesajını ailelere ve adaylarımıza doğru tercüme edebilmek bu aşamada en önemli görevlerimizden biri. Gençlere, sağladığımız olanakları en iyi anlatabilecek olan bizleriz. 2020-2021 aday iletişimi süreci için hazırlıklarımızda akademik ve idari kadrolarımızdan üst düzey işbirliği ve dayanışma beklediğimizi bu vesileyle bir kez daha belirtmek isterim. 

Değerli Kültür Ailem, 

Aylardır, bir yaşam savaşı tablosuna sürekli bakmanın getirdiği yorgunluğun etkisi hepimizde hissediliyor. Bir tür eksen kayması bu yaşadığımız. Sonucunda hissettiklerimiz, dışavurumlarımız, duygusal çözülmelerimiz ise çok doğal ve insani. Tek değiliz, yalnız değiliz, başından beri söylediğim gibi; aynı gemideyiz. Dolayısıyla birbirimizin anlayışına, kavrayışına, ortak bir kuvvet göstermeye çok ihtiyacımız var. Bugünleri de aşacağız.  
Güzel günlerde görüşmek dileğiyle…

Dr. Bahar Akıngüç Günver
İKÜ Mütevelli Heyet Başkanı