Skip to main content

Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver'in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı - XLII

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, COVID-19 ile değişen İKÜ gündemine ilişkin bir mesaj yayınladı.

Sevgili Kültür Ailem,

Geçtiğimiz iki hafta üniversitemiz için oldukça yoğun geçti. Yeni öğrencilerimizi karşılarken  2019-2020 /2020-2021 dönem mezunlarımızın sevincini ve gururunu paylaştık.

9-10 Eylül tarihlerinde düzenlediğimiz törende 3 bini aşkın mezunumuzla buluştuk. Üniversiteye ilk kez başlayacak gençlerimizle yeni mezunlarımızın heyecanları ve umutlarına ortak olmak bizlere de güç verdi.
Üniversitemiz adına oldukça önemli olan bu iki tarihi üstün bir gayretle yöneten akademik ve idari kadrolardaki tüm çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Aynı heyecanı ve coşkuyu üniversitemizin 2021-2022 akademik yıl açılış töreninde de paylaşacağımıza yürekten inanıyorum.

Değerli Çalışma Arkadaşlarım,

Üniversitemiz yaklaşık bir buçuk yıllık bir aradan sonra eski temposuna kavuşuyor. Pandemiyle yaşamayı öğrendiğimiz bu süreçte, kazandığımız dijital refleksleri geliştirmeye devam etmeliyiz. Hibrid yatırımlarımıza devam ediyoruz. Uzaktan öğretimde kurumsal çözümümüz CATS’i de iş ve eğitim süreçlerinde aktif kullanmaya devam edeceğiz. 13 Eylül 2021 itibarıyla başlayacak yeni öğrenci oryantasyonlarımızın ilki de dijitalleşme başlığında gerçekleşecek. Kültür Noktasının düzenlediği oryantasyon programlarına öğrencilerimizin katılımları çok önemli. Akademik ve idari kadromuzun öğrencilerimizi katılım için desteklemelerini rica ediyorum. Bununla birlikte Eylül ayının ikinci haftası itibarıyla ders seçmeleri başlayacak. Danışmanlık görevi bulunan akademisyenlerimizin ilgisi ve bilgisi öğrenci mutluluğunda belirleyici bir faktör.  Öğrenci danışmanlığı bulunan akademisyenlerimizin günün koşullarını dikkate alarak, öğrencilerimizi en yüksek düzeyde desteklemelerini kendilerinden özellikle rica ediyorum. 

Sevgili Kültür Ailem, 

Olağanüstü bir durum olmadığı takdirde tüm akademik ve idari kadrolarımızla yerleşkelerimize dönüş takvimimiz 20 Eylül 2021 Pazartesi. Rektörümüz Prof. Dr. Hanife Öztürk Akkartal’ın da 3 Eylül 2021 tarihinde üniversitemizle paylaştığı mesajda belirttiği üzere,  yeni akademik yılda eğitim-öğretime, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı kararı ile yüz yüze başlanacak. Eğitim-öğretime yönelik tüm planlamalar  ise YÖK kararları doğrultusunda yapılacak. Pandemi sürecindeki yüz yüze eğitim kapsamında alınacak önlemlerde ise YÖK’ün resmi sitesinde yayınlanan “Kampüs Ortamlarına Yönelik Uygulamalar Rehberi-2021” başlıklı rehber referans olacak. Yerleşkeye girişlerde uygulanacak HES kontrolü başta olmak üzere üniversitemizin eğitim-öğretim, çalışma ve diğer ortak alanlarında rehberde belirtilen ilkeler dikkate alınacak. 

Kültür Ailesi olarak bizler de yerleşkelere dönüş ve yüzyüze eğitim sürecinde güvenlik tedbirlerimizi üst düzeyde uygulamaya devam edeceğiz. Bu kapsamda yeni bir önlem mekanizmasını daha devreye aldık. 10 Eylül 2021 itibarıyla personel/ öğrenci kartlarımızın HES Kodu ile entegrasyonu tamamlandı. Pandemi önlemleri kapsamında, Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Daire Başkanlığımızın kordinasyonunda gerçekleştirilen uygulama ile öğrencilerimizin, akademik ve idari personelimizin güvenliğini en üst düzeyde korumak temel hedefimiz. Tüm çalışma arkadaşlarımın bu konuda hassasiyet göstermelerini; özellikle akademik kadromuzun öğrencilerimizi bilgilendirmelerini önemle rica ediyorum. 

Sevgili Kültür Ailem,

Üniversitemizde ağırlığı pandemiyle artan dijital süreçler artık vazgeçilmez fonksiyonlarımızdan biridir. Dijitalleşmeyi iş ve eğitim süreçlerinde aktif kullanmak hepimizin sorumluluğu olup bu süreci işbirliğiyle başarıyla yürüteceğimize inanıyorum. 

Güçlü kadromuzla pandemi sonrasında da Kültür Ailesi olarak en iyi şekilde yola devam edeceğimizi biliyorum. Bu vesileyle üniversitemizdeki yeni atamaları da sizlerle paylaşmak istiyorum. 2017-2021 dönemi süresince Daire Başkanı olarak Kurumsal İletişim departmanımıza çok değerli katkılarda bulunan Deha Sevgen, üst yönetimde çalışmalarına devam edecektir. Kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. 

Kurumsal İletişim Daire Başkanlığı görevine başlayan üniversitemiz mezunlarından, Eğitim Kurumları İlişkileri Koordinatörü Yavuz İlker Baldan’a, Eylül ayının ilk haftasında ataması Üniversitemizle paylaşılan Genel Sekreter Yardımcısı Şerife Ulaç’a başarılar diliyorum. 2021-2022 akademik yılı itibarıyla birlikte çalışacağımız Ailemize yeni katılan tüm arkadaşlarımızı da kutluyor en içten dileklerimle selamlıyorum.

Üniversitemizi hep birlikte sağlıkla geleceğe taşımak dileğiyle.

Dr. Bahar Akıngüç Günver
Mütevelli Heyet Başkanı