Skip to main content

Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver'in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı–X

Değerli Kültür Ailem, 

Haziran ayı itibarıyla ülke olarak gündelik hayatın olağan akışı yavaş yavaş değişiyor. Kademeli ve kontrollü şekilde, kuralların esnetildiği bu dönemde, Kültür Ailesi olarak bizler de, idari birimlerimizden belirlenen isimlerle yaklaşık 3 ayın sonunda ilk kez kampüslerimize dönüş yapacağız. Rektörlük Kararı ile 1-14 Haziran 2020 tarihleri arasında idari birimlerimizden görev yapacak çalışma arkadaşlarımızın isimleri KOVKOM tarafından paylaşıldı. 
Korkunun, kaygının, belirsizliğin, soru işaretlerinin hakim olduğu bir dönemin ardından elbette normale dönüş başlı başına yeni bir deneyim. Mütevelli Heyet Başkanlığı, Rektörlük ve Genel Sekreterlik ofisleri olarak bizlerin de görev yapacağı bu çalışma takvimi dahilinde, sağlık ve güvenliğe ilişkin tüm uygulamaların hassasiyetle yönetildiğini ve takip edildiğini önemle belirtmek isterim. Yeni normal dahilinde kampüslerimizde başlayacak kademeli çalışma sisteminde emek verecek tüm çalışma arkadaşlarıma da bu vesileyle teşekkür ediyor, sürecin hepimiz için sağlıklı ve verimli bir dönemin başlangıcı olmasını diliyorum. 

Değerli Çalışma Arkadaşlarım, 

Haziran ayının ilk haftası öğrencilerimiz ve akademik kadromuz adına son derece önemli bir tarih. Finallerle birlikte yoğun bir çalışma dönemi yaşayacak olan akademik kadromuza  ve öğrencilerimize başarılar diliyorum.  
Bahar yarıyılında ders ve sınav uygulamalarımızda olduğu gibi yaz öğretimimiz de pandemi nedeniyle uzaktan eğitimle gerçekleşecek. Kayıtların 25-30 Haziran 2020 tarihleri arasında yapılacağı Yaz Öğretimimiz, yeni teknolojilerle geliştirilen uzaktan eğitim yönetim sistemimiz CATS V3 üzerinden 1 Temmuz 2020’de başlayacak. Hepimiz için farklı bir deneyim olacak uzaktan yaz öğretiminin de akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz için başarıyla sonuçlanmasını diliyorum.  

Üniversite olarak gündem maddelerimizden bir diğeri de güz yarıyılı. Çeşitli senaryolar üzerinden ele aldığımız 2020-2021 akademik yılı güz döneminde de önceliğimiz tabii ki COVID-19. Pandeminin iyileşme döneminde tüm kampüslerimizi, öğrencilerimiz ve çalışanlarımız için en güvenli ve sağlıklı şekilde güz yarıyılına hazır hale getirmek ve akademik misyonumuzu gerçekleştirmek temel hedefimiz. Bu bağlamda farklı takımlardaki çalışma arkadaşlarımın; kurumumuzun 60 yıllık eğitim yönetimi ve değerlerine olan inancı yeni beceri setleri geliştirmemizde, amaç odaklı planlamalar yapabilmemizde ve yeni normale hızla adapte olmamızda önemli bir yere sahip. Bu zorlu süreçte, emek veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim. 

Değerli Çalışma Arkadaşlarım, 

Süreç içinde üniversitemizde kültür, sanat ve yaşam adına da çok güzel, umut veren gelişmeler yaşanıyor. İKÜ Yayınevimiz, Oxford Yayınlarının “Çok Kısa Bir Başlangıç” dizisinin 8. kitabı olarak, “Rönesans Sanatı: Çok Kısa Bir Başlangıç" kitabını okurlarla buluşturmanın heyecanı içinde. Kitabın Türkçe baskısının önsözü sanat tarihçisi ve küratör Dr. Necmi Sönmez’in kaleminden çıktı. Güzel Sanatlar Uygulama ve Araştırma Merkezimiz, İKÜSANAT ismiyle yeni bir sürecin hazırlığında. Her şeye rağmen zaman ve mekan tanımadan, sanatı yaşamın her katmanına yayabilmek için yeni fikirler, oluşumlar planlamaya devam edebilmek, üretebilmek umut veriyor insana. Geçtiğimiz günlerde, 1000 kişilik bir dijital sınıfımız oldu. Bu sınıfımızı ilk kez 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı gibi son derece anlamlı bir tarihte kullandık. Üniversitemizin dijital zemininde açtığımız bu yeni alanının,  gerek aday iletişimi dönemi gerekse Akıngüç Oditoryumumuz ve Galerimizden ilham alarak, dijital dünyada gerçekleştirebileceğimiz sanatsal ve kültürel pek çok yaratıcı etkinliğe sahne olmasını diliyorum.
 
Değerli Kültür Ailem, 

Umudumuzu ve ufkumuzu berrak tutmaya devam edelim. Üretmeye, düşünmeye, birbirimize güvenmeye devam edelim. Karşılıklı anlayış ve fedakarlık, iyileşme döneminde de bizim en büyük ihtiyacımız olacak. 

Haziran ayının sağlıklı, mutlu yeni bir dönemin başlangıcı olması dileğiyle...Selamlarımla 
Dr. Bahar Akıngüç Günver 
İKÜ Mütevelli Heyet Başkanı