Skip to main content

Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver'in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı-VIII

Değerli Kültür Ailem, 

Üniversite olarak neredeyse 25’inci yılımıza yaklaşıyoruz. Tarihimizde, kampüslerimizden bu kadar uzun süre ayrı kaldığımız başka bir zaman dilimi anımsamıyorum. 8 haftayı geride bıraktık. Her birimiz için müthiş öğretici bir deneyim bu. Yeni anahtar kelimeler ve farklı tarihler ekliyoruz, aklımızın ajandasına. 

15 Mayıs 2020, pandemiyle birlikte güncellenen akademik takvimimize göre bahar yarıyılında dersleri tamamladığımız tarihti. Şimdi dönüp bakıyorum da bu takvime ne çok şey sığdırmışız birlikte. Fikir ayrılıklarımız, tıkandığımız noktalar, bocaladığımız zamanlar oldu elbette. Eleştiriler de aldık, takdir de. Ancak kriz zamanlarında gerek karar gerekse uygulama aşamasında her ayrıntı biraz daha keskin yaşanır. Bu noktada amacımıza sadık kalarak, öğrencilerimiz için çalışanlarımız için günün koşulları için en doğrusunu yapmaya çalıştık. Kriz zamanında eğitimde sürdürülebilirlik ilkesiyle bu süreci elbirliğiyle aştık. Edindiğimiz tüm deneyimler kurumsal hafızamıza geçecek birer başlıktır bana kalırsa. Pandeminin takvimine göre, “şimdi” geçti. Sıradaki işimiz yeni normalin ekosistemini inşa etmek. 

Geçtiğimiz günlerde Yazar-Tarihçi-Akademisyen Yuval Noah Harari ile yapılan bir söyleşiyi okudum. İnsanlığın, bu virüsün üstesinden gelmek için yeterli bilimsel altyapıya ve teknolojik araca sahip olduğunu, bu açıdan en büyük sorunun virüs değil insan doğasındaki nefret, açgözlülük ve cehalet olduğunu belirtmiş röportajında. Oldukça düşündürücü bu çıkarımı, toplantılarımızda da paylaştım. Harari’nin işaret ettiği bu problemlerin panzehirinin; eğitim ve çalışma etiği olduğunu düşünüyorum. Şeffaf iletişim, amaca sadakat, esneklik, yaratıcı çözümler, karşılıklı anlayış ve dayanışmayla bu sürecin iyileşmesine katkı sağlayabiliriz. 

Değerli Kültür Ailem, 

Pandemiye ilişkin tedbirlerin esnetilmesi kapsamında çalışma şeklimizin düzeniyle ilgili pek çok soru geliyor. Resmi makamlardan gelen açıklamaların belirleyici olacağı, kararlarımızın günün koşullarına göre alındığı bu süreçte, çalışma sistemimizle ilgili nihai bilgilerin üniversitemizin Kovid Komisyonu KOVKOM’dan duyurulmaya devam edeceğini sizlerle paylaşmak isterim. 

Bununla birlikte yavaş yavaş Haziran ayına yaklaşıyoruz. Yaz ayları, üniversitemiz için her zaman çok önemli olan üç etkinliğin; yaz okulu, mezuniyet ve tercih günlerinin planlandığı ve koordine edildiği bir dönemdir. Ancak pandemi, tüm etkinliklerimiz gibi mezuniyet, yaz okulu ve tercih günlerinin de senaryolarını etkiledi. 2020 Mezuniyetini alternatif planlar ve simülasyonlar dahilinde ele aldık ancak geçtiğimiz yıllardaki şekilde bir uygulama  şu aşamada pek mümkün görünmüyor. Dijital mezuniyete ilişkin dünyadaki örnekleri ve uygulamaları ise hali hazırda incelemeye devam ediyoruz. Hem öğrencilerimiz hem de aileleri için ayrı bir önemi olan mezuniyete ilişkin, üniversitemizin akademik-idari kadrolarından gelen yaratıcı çözümleri dinlemeye ve değerlendirmeye de her zaman açık olduğumuzu belirtmek isterim. 

Yaz aylarına ilişkin bir diğer başlığımız ise aday iletişimi. Akademik takvime göre resmi olarak bahar yarıyılının bitişi 24 Haziran 2020.  YKS ise  27 – 28 Haziran 2020 tarihlerinde yapılacak.  Aday iletişimi için bu kritik bir tarih. Ekonomik ve sosyal açıdan hem ülke hem de dünya genelinde zor bir yıl yaşanacağı hepimizce bilinen bir gerçek. Bu noktada, aday iletişiminde akademik ve idari kadromuzun sinerjisi her zamankinden çok daha önemli. Bu başlıkta da alternatif senaryolarımızı Rektörlük, Genel Sekreterlik ve Kurumsal İletişim Daire Başkanlığı ile çalışıyoruz.  Sağlık ve güvenlikten ödün vermeden, 2020 tercih günlerini en iyi şekilde başaracağımıza yürekten inanıyorum. İyileşme fazı ve yeni normal fazımıza denk gelen bu iki kritik tarihi; teknolojiyle, çevik yaklaşımla, şeffaf iletişim ağıyla, amaca sadakatle, esnek düşünce ve operasyon yönetimiyle koordine edeceğiz. Bu noktada ihtiyacımız olan karşılıklı anlayış, güven ve yüksek seviyede sinerjidir. 

Yaz döneminde üniversitemizin diğer bir gündem maddesi Yaz Okulu. Uzaktan öğretimde edindiğimiz bilgi ve deneyimi Yaz Okuluna en iyi şekilde transfer edebilmek çok önemli. Yaz Okulu sürecine ilişkin tüm ayrıntılar Rektörlüğümüz tarafından sizlerle paylaşılacaktır.  

Değerli Kültür Ailem, 

Önümüzdeki Salı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı. Özgürlükleri pandemi ile kısıtlanan 20 yaş altı ki bu profil içinde öğrencilerimiz ve adaylar da var, belki de yaşamlarının en zorlu sınavlarından birini veriyorlar. Ulu Önder Atatürk’ün de özdeyişinde belirttiği gibi, bütün ümidimiz gençliktedir. Bu nedenle 19 Mayısı özel olarak kutlayalım. Bürokrasiyi, unvanları, hiyerarşiyi bir yana bırakıp, gençlerimizin yanlarında olduğumuzu ve daima olacağımızı onlara hissettirmeye çalışalım. Belki bir mesaj, belki bir telefonla. Çünkü Kültür’de çocukların ve gençlerin yeri daima ayrıdır. 

Kampüslerimizde, dolu dolu kutlayacağımız nice 19 Mayıslara...  

Selamlarımla, 
Dr. Bahar Akıngüç Günver
İKÜ Mütevelli Heyet Başkanı