Skip to main content
İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ), 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını Kutladı

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ), 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını Kutladı

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ), COVID-19 salgını nedeniyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarını, Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver ile Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Güzel'in de katılımıyla online olarak düzenledi. 19 Mayıs Salı günü saat 15.00'te Adobe Connect Sanal Sınıf Uygulaması üzerinden gerçekleştirilen etkinlikte; önce İstiklal Marşı, ardından öğrenci kulüplerimiz tarafından Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi okundu. 

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan GüzelProgramın açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Güzel: “Bugün, özgürlüğe adanmış hayatların başlattığı ulusal bağımsızlığımızın 101. yıl dönümü. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da başlattığı mücadele ruhunun simgesi olan 19 Mayıs, aynı zamanda bir yaşam dersi niteliğindedir. İçinde bulunulan durum ne olursa olsun; umudun, ideallere dair inanç ve tutkunun tüm zorlukların üstesinden gelebileceğini göstermiştir. Milli mücadelemizin başlangıç ateşinin yakıldığı 19 Mayıs 1919 tarihi; çağdaşlık, eşitlik, adalet, demokrasi, insan hakları, bilim ve özgürlüğün göstergesidir. ‘Bütün ümidim gençliktedir’ diyen Atatürk’ün, 19 Mayıs’ı gençlere armağan etmesinde de farklı bir anlam yüklüdür.” ifadelerini kullandı. 

Gençliğin sadece yaşa dayalı bir sıfat olmadığını belirten Prof. Dr. Erhan Güzel, “Gençlik; umut, inanç ve tutkuyla daha güzel, daha yaşanabilir, daha adil bir dünya yaratmak için aklı ve vicdanıyla çalışan, bunu ülkü edinmiş insanları tanımlayan bir kavramdır. Kültür Ailesi olarak Ulu Önder’in izinde, onun gösterdiği hedefte çalışmayı benimsemiş gençleriz. Dünyanın içinde bulunduğu gerek politik, gerek ekonomik gerekse pandemi sürecinde, aklın ve bilimin ışığında tüm insanlığın ilerleyişine katkı sunmaya devam edeceğiz.” dedi. 

Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Gençler! Cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.” sözlerinden alıntı yapan Prof. Dr. Erhan Güzel, “Bu etkinliği düzenleyen, emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma ve değerli konuşmacı Numan Aydınoğlu’na teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı. 

Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç GünverRektörümüz Prof. Dr. Erhan Güzel’in ardından konuşan Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver, “Kültür Ailemin değerli üyeleri, sevgili gençler. 2020 tarihe geçecek bir yıl oldu. Bütün dünya için bu bir gerçek. Eğitim, ekonomi, sağlık, sosyal yaşam başta olmak üzere bütün etkilerini derinden hissediyoruz. Hepimizin aynı gemide olduğu benzersiz bir deneyimden geçiyoruz. Dünya tarihine baktığımızda; insanlığın her dönem yaşam, sağlık, bağımsızlık gibi temel hak ve özgürlüklerini kazanmak, korumak için mücadele ettiğini görüyoruz. Mücadeleyi kazanmak için zor yolu seçenler, güçlerini ve cesaretlerini akıldan, bilimden, dayanışmadan ve insani değerlerden alanlardır. Bu da dünya tarihindeki bir başka evrensel gerçek.” ifadelerini kullandı. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık için verilen mücadelenin eşsiz eseri olduğunu söyleyen Dr. Bahar Akıngüç Günver, “19 Mayıs, tarihimizde özgürlük için atılan adımın, dayanışmanın ve bir mücadelenin simgesidir. Bugünün koşullarında 19 Mayıs’ın anlamı her zamankinden çok daha büyüktür. Ulu Önderimiz Atatürk’ü saygı, özlem ve şükranla anmakla birlikte, 19 Mayıs’ın içerisindeki bağımsızlık, umut ve gençlik mesajını da yeniden okumalıyız. 19 Mayıs, gençliğe ve sağlığa verilen değer olmanın yanı sıra umuttur, cesarettir. Zor zamanlardan biraz sabır, çokça dayanışma ve cesaretle çıkabileceğimizin kanıtıdır.” diye konuştu.

Öğrencilere seslenen Mütevelli Heyet Başkanımız, “Sakin, emin adımlarla, belirsizliğe karşı insancıl yaklaşımdan ve değerlerimizden ödün vermeden bugünleri aşacağız. Bütün bu dönem içinde özgürlüğünüzden fedakârlık ettiniz, çok sıkıldınız, yoruldunuz, endişe ettiniz. Haklı kaygılarınızı biliyor ve paylaşıyorum. Ancak unutmayalım ki; amaç gelecek günlerde özgürce yaşamaksa her mücadeleye değer. Bugünleri sizlerin özverisiyle geride bırakacağız. Atatürk’ün özdeyişinde belirttiği gibi, ‘Bütün umudum gençliktedir’. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Nazım Hikmet’in Kuvâ-yi Milliye Destanı isimli eserindeki, “Dağlarda tek tek ateşler yanıyordu. Ve yıldızlar öyle ışıltılı, öyle ferahtılar ki, şayak kalpaklı adam nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden güzel, rahat günlere inanıyordu ve gülen bıyıklarıyla duruyordu ki mavzerinin yanında birdenbire beş adım sağında onu gördü. Paşalar onun arkasındaydılar. O, saati sordu. Paşalar: ‘Üç’ dediler, Sarışın bir kurda benziyordu. Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı. Yürüdü uçurumun başına kadar, eğildi, durdu. Bıraksalar ince, uzun bacakları üstünde yaylanarak ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak Kocatepe’den Afyon ovasına atlayacaktı.” bölümü paylaşan Dr. Bahar Akıngüç Günver, “Gelecek yıl sağlıkla, her zaman olduğu gibi kampüslerimizde bir arada olmak ve 19 Mayıs coşkusunu hep birlikte paylaşmak dileğiyle.” diyerek sözlerini tamamladı. 

Daha sonra, Spor Koordinatörü Namık Kemal Köse koordinatörlüğünde İKÜ Kadın Voleybol ile Erkek Futbol takımlarının günün anlam ve önemine yönelik hazırladıkları video yayınlandı. Program, Araştırmacı & Yazar Numan Aydınoğlu tarafından verilen “Milli Mücadelenin 101. Yılı” başlıklı webinar ile sona erdi. 

Programın tamamını izlemek için: https://ikusanalsinif.adobeconnect.com/_a3676672942/pdkddeqtuy86