Skip to main content

Dr. Bahar Akıngüç Günver'in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı - XVI

Sevgili Kültür Ailem, 

Pandemi ile başlayan iletişimimizin 4’üncü ayındayız. Bahar yarıyılı, vizeler, finaller, bütünlemeler, yaz öğretimi ve lisansüstü eğitim… Yükseköğretimde kritik seviyede önemli bu başlıkların bir kısmını geride bıraktık. Yaz öğretimimiz başladı, lisansüstü eğitimde ise başvuru döneminin içindeyiz. Bütün süreçlerimizde dijitalleşmeye ilişkin deneyimimiz her gün biraz daha artıyor.  Çalışma sistemimizde ise Haziran ayı itibarıyla karma modele geçtik.  

Şu anda üniversitemizin 2020-2021 akademik yılı için belirleyici olan tercih günlerinin eşiğindeyiz. Kampüs içinde ve dijital platformda olmak üzere alternatif iki senaryo üzerinde planlamalarımızı yapıyoruz. Aday öğrenciler ve ailelerine, Kültür dünyasını tanıtacağımız bu dönemde odağımız; tercihler ve kayıtlarda en yüksek sayıya ulaşabilmek. 

Önümüzdeki günlerde sağlık ve güvenlik açısından çok büyük bir risk ya da ikinci bir dalga olmazsa tanıtımlarımızda kampüs içi iletişimi aktif kullanmayı planlıyoruz. Fiziki alanlarımızı sınırlı ziyaretçi sayısı ve sosyal mesafeye göre belirledik. Aktif kampüsümüz Ataköy Yerleşkemiz olacak. Henüz ÖSYM’den net bir açıklama yapılmadı ancak Ağustos’un ikinci haftasına kadar tercih günlerinin devam edeceğini öngörüyoruz. Bu yıl ayrıca tercih döneminde üniversitemiz için çok yeni bir uygulama olan Dijital Rehberlik Platformu da devreye alınacak. Adaylarımızı İstanbul Kültür Üniversitesi ile canlı buluşturabilecek bu sistemde, CATS Collaborate modülü kullanılarak görüntülü ve sesli görüşme yapılabilecek. İdari birimlerimizin sinerjisinden doğan, akademisyenlerimizin etkin kullanımıyla anlam kazanacak Dijital Tercih Platformumuz bütünüyle iç kaynaklarımızın eforuyla gerçekleştirildi. Bu geliştirme, Kültür’ün dijitalleşmedeki başarısının da en güzel örneklerinden biridir. Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Daire Başkanlığı ile Kurumsal İletişim Daire Başkanlığının eşgüdümünde üniversitemize kazandırılan Dijital Tercih Platformunda emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyor; platformun akademik ve idari birimler tarafından maksimum düzeyde fayda üreterek kullanılmasını diliyorum. 

Değerli Kültür Ailem, 

Geçtiğimiz hafta üniversitemizde lisansüstü eğitim programlarımızın da kayıtları açıldı. Enstitü Müdürümüz Prof. Dr. Tunç Mısırlıoğlu ile düzenlenen canlı yayında gençlerimizin yüksek lisans ve doktora programlarına ilgisini görmek sevindiriciydi. Pandemi döneminde 4’üncü sınıfı tamamlayarak mezuniyete hak kazanmış öğrencilerimiz, özellikle istihdam konusunda belirsizliğin yoğun olduğu bir dönemde yaşama atılıyorlar. Bu zor şartlarda mezunlarımızı; mesleki gelişimleri ve yeni ufuklar için desteklemek bizim sorumluluğumuz. 2020 mezunlarımızla diyalogumuzun bu dönemde, koçluk ve mentorluk düzeyinde çok daha aktif yönetilmesini özellikle rica ediyorum. Üniversitemizin mezunlarımıza lisansüstü eğitimde sunduğu ayrıcalıklar konusunda tüm fakültelerimizin seferberliğine ihtiyacımız var. Akademik ve idari kadrolarımızın bu başlıkta gereken sinerjiyi sağlayacaklarına inanıyorum. 

Değerli Kültür Ailem, 

Geçtiğimiz haftaki mesajımızı takiben çalışma arkadaşlarımdan bütün kadrolarımızın dönüşüne ilişkin özellikle tarih ve planlamayla ilgili farklı sorular geldi. Kriz döneminde uzun vadeli kararlar alabilmek mümkün olmadığı gibi sağlıklı da değil. Şu aşamada Ağustos ayı içinde tercih günlerimiz nedeniyle akademik ve idari kadrolarımızdan görevlendirilen isimleri sizlerle paylaşacağız. Bununla birlikte tam kadro dönüş için zamanlama konusunda farklı senaryolar üzerinde çalıştığımızı bir kez daha belirtmek isterim. Hedefimiz, sağlık ve güvenliğe ilişkin her şeyin yolunda gittiği senaryoda Ağustos ayı. Ancak önceliğimiz her zaman sağlık ve güvenlik. KOVKOM ve Genel Sekreterlik, dönüş ve çalışma sürecimize ilişkin planlamaları bizlerle düzenli olarak paylaşmaya devam edecek. 

Değerli Kültür Ailem, 

Bütün çabamızla normalleşmeye çalıştığımız bu dönemin de kendine özgü zorlukları, belirsizlikleri ve soru işaretleri var. Kriz dönemlerinde, her zaman planlanan ve hayal edilen, ideal senaryolarla ilerlemek mümkün olmayabiliyor. Gelecek, bütün dünyada belirsizliğini korurken hepimiz sağlık, ekonomi, güvenlik cephesinde bir varoluş mücadelesi içindeyiz. Böylesine benzersiz bir zamanda alınan önlemlerin, verilen kararların, gerçekleştirilen uygulamaların kişisel yorumlanmamasını rica ediyoruz.  Koşullarımızda pandemi gerçeklerinin belirleyici olduğunu göz önünde bulundurmak; işimiz, ilişkilerimiz ve bireysel sağlığımız için bu dönemde çok daha önemli. 
 
Bugünleri geride bırakarak en kısa sürede sağlıkla, mutlulukla bir arada olmak dileğiyle… 

Selamlarımla,

Dr. Bahar Akıngüç Günver 
İKÜ Mütevelli Heyet Başkanı