Skip to main content
““Hayat Eve Sığar” Evi Nasıl Dönüştürecek? Covid-19 Süreci ve Sonrası İçin Tasarım Stratejileri”
TÜBİTAK ARDEB 1001- “COVID-19 ve Toplum: Salgının Sosyal, Beşeri ve Ekonomik Etkileri, Sorunlar ve Çözümler başlıklı özel çağrısı kapsamında İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğretim üyelerimizin hazırladığı, ““Hayat Eve Sığar” Evi Nasıl Dönüştürecek? Covid-19 Süreci ve Sonrası İçin Tasarım Stratejileri” isimli proje desteklenmeye değer bulunmuştur.
“jces.webinars: childhood under the quarantine” Webinar II
İstanbul Kültür Üniversitesi ile Journal of Childhood, Education & Society (JCES) iş birliğinde düzenlenen “jces.webinars: childhood under the quarantine” temalı webinarlar dizisinin ikincisi, 28 Mayıs Perşembe günü saat 15.00’te gerçekleştirildi. 
Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Güzel’in Görüşlerine Milliyet Gazetesinde Yer Verildi 
İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Rektörü Prof. Dr. Erhan Güzel’in görüşlerine, “Eğitime korona düzenlemesi” başlığıyla 23 Mayıs 2020 tarihli Milliyet gazetesinde yer verildi.
Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver'in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı-IX
İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile değişen İKÜ gündemine ilişkin bir mesaj yayınladı.
İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ), 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını Kutladı
İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ), COVID-19 salgını nedeniyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarını, Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver ile Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Güzel'in de katılımıyla online olarak düzenledi.
Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver'in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı-VIII
İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile değişen İKÜ gündemine ilişkin bir mesaj yayınladı.
YÖK'TEN DÖNEM SONU SINAVLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA
YÖK, üniversitelerde dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların, yüz yüze gerçekleştirilmeyeceğini açıkladı.
Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver'in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı-VII
İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile değişen İKÜ gündemine ilişkin bir mesaj yayınladı.
İKÜ İşaret Dili Korosu’ndan Sokak Hayvanları için Çağrı
İKÜ İşaret Dili Korosu, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) nedeniyle evlerde olduğumuz bu dönemde, sokak hayvanları için farkındalık videosu hazırlayarak herkesi kapılarının önüne birer kap su ve mama bırakmaya davet etti.
İKÜ Hemşirelik Bölümü "farkınızdayızyanınızdayız" Videosu

İstanbul Kültür Üniversitesi Hemşirelik Bölümü öğrencilerinin sağlık çalışanları için "farkınızdayızyanınızdayız" başlıklı bir video hazırladılar. Videoyu izlemek için lütfen tıklayın...

Dr. Bahar Akıngüç Günver’in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı - VI
İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile değişen İKÜ gündemine ilişkin bir mesaj yayınladı. "Değerli Kültür Ailem, Pandemi süreciyle başlayan gündem mesajlarında 6. haftayı geride bırakıyoruz.
Mutfak Alışverişinde Hijyen Dönemi
Gıdanın hazırlanması, ulaştırılması, en önemlisi tüketiciye teslim edilmesi aşamaları, Yeni Koronavirüs Hastalığı’nın (COVID-19) insandan insana bulaşması riskini de taşıyor. COVID-19 salgını, gastronomi sektörüne ağır bir darbe vurduğu gibi, beslenme sistemimizi de derinden etkiledi. Uzmanlarca yapılan evde kalın uyarıları virüsten kurtulmak için çok önemli ama temel ihtiyaçlarımız nedeniyle ister istemez dışarıyla bağlantımız kaçınılmaz.
COVID-19 Sürecindeki Ebeveyn-Çocuk İlişkisi
İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Mehmet Toran koordinatörlüğünde, COVID-19 karantina sürecinde profesyonel iş yaşantısında yer alan Türk ve Çinli ebeveynlerin evde çocuklarıyla yaşadıkları deneyimlere yönelik bir araştırma gerçekleştirildi. Araştırmada, ebeveynlerin, salgın sonrası çocuklarını yaşamlarının merkezine almak istedikleri ortaya çıktı.
Oruç Tutarken Bağışıklığı Güçlü Tutacak Öneriler
Ramazan ayı bu yıl Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) salgını sebebiyle evlerde geçiyor. Bu dönemde, oruç tutanların bağışıklık sistemlerine ayrıca dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayan İstanbul Kültür Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gürhan Raif Çiftçioğlu, Ramazan ayında doğru beslenme ve yeme alışkanlıkları hakkında bilgi vererek bağışıklık sistemini güçlendirici tavsiyelerde bulundu.
Prof. Dr. Emre Alkin Öğrencilerimizle Buluştu
İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Meslek Yüksekokulu (MYO), 28 Nisan 2020 Salı günü “Corona Sonrası Hayat” başlıklı bir e-seminer düzenledi. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Ekonomist, Yazar ve Akademisyen Prof. Dr. Emre Alkin, COVID-19 pandemisi öncesi ve sonrası Türkiye’deki ve dünyadaki ekonomik konjonktür hakkındaki değerlendirmelerini öğrencilerimizle paylaştı.
“Liderliğin Pandemiyle Sınavı”
Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Bahar Akıngüç Günver, Hürriyet gazetesi web portalındaki eğitim köşesinde konuk yazar olarak yer aldı. Dr. Bahar Akıngüç Günver, pandemi sürecindeki değişimlere değinerek, “Kuruluşundan bu yana tüm süreçlerini bildiğim üniversitemizin yerleşkeleri ilk kez bu kadar sessiz. Bazen geç çıktığım akşamlarda kütüphanenin ışıkları yanardı...
COVID-19’un Ruh Sağlığımız Üzerindeki Etkileri
Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) pandemisi dünyayı etkisi altına alırken hepimiz içinde bulunduğumuz hızlı değişen ve belirsiz olan bu duruma stres, korku ve yaygın endişe gibi doğal ve normal olan tepkilerle yanıt verebiliriz. Salgın hastalık dönemlerinde insanlar pek çok sıkıntı ile karşılaşabilmektedir. Bu sıkıntıların başında hastalık kapma ve ölüm korkusu gelmektedir.
“AGMER Webinar Serisi–II”
Aile İşletmeleri ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi (AGMER) tarafından düzenlenen “AGMER Webinar Serisi (Bireysel ve Kurumsal Dayanıklılık)”nin ikincisi, 27 Nisan Pazartesi günü saat 18.00’de “Korona Sonrasında Yeni Bir Dünya Düzeni Doğar mı? Türkiye Nasıl Hazırlanmalı?” başlığı ile Adobe Connect Sanal Sınıf Uygulaması üzerinden gerçekleştirildi. Global Resources Partnership, London Energy Club ve Bosphorus Energy Club Başkanı Mehmet Öğütçü etkinliğe konuşmacı olarak katıldı.
"Bir Eğitim Duayeninden Ders Gibi Mektup”  
Hürriyet gazetesi Eğitim Editörü Nuran Çakmakçı, Kültür Koleji Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Onursal Başkanımız İnş. Yük. Müh. Sayın Fahamettin Akıngüç'ün mesajından yola çıkarak "Bir eğitim duayeninden ders gibi mektup” başlıklı köşe yazısı hazırladı.  25 Nisan 2020 tarihli gazetede yayımlanan köşe yazısını okumak için tıklayınız...
Dr. Bahar Akıngüç Günver’in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı-V
İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile değişen İKÜ gündemine ilişkin bir mesaj yayınladı. "Değerli Kültür Ailem,  Pandemi günlerinde; iletişimin, paylaşımın, dayanışmanın farklı boyutlarını yaşadığımız bir haftayı daha geride bıraktık...
“AGMER Webinar Serisi-1"
Aile İşletmeleri ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi (AGMER) tarafından düzenlenen “AGMER Webinar Serisi (Bireysel ve Kurumsal Dayanıklılık)”nin ilki, 26 Nisan Pazar günü saat 16.00’da “Aile İşletmelerinde Veliaht Koçluğu” başlığı ile Adobe Connect Sanal Sınıf Uygulaması üzerinden gerçekleştirildi. Veliaht Koçu Tunç Vidinli’nin konuşmacı olduğu etkinlikte; aile şirketlerinde devir sorunları, devralacak yöneticinin hazırlanması ve yeni nesillere aktarımda yapılması gerekenler öğrencilere aktarıldı. 
Korona Krizinin Küresel Boyutu
Türkiye bir yandan Korona salgınının yayılmasını engellemek, sağlık kurumlarının kapasitesini arttırmak, yeni tedavi yöntemleri bulmak ve bulunanlardan yararlanmak için çaba harcarken, diğer yandan da salgının ülke ekonomisine olan etkisini azaltmaya, mağdur grupların yaşam standardını belli bir seviyede tutacak önlemleri almaya çalışıyor. Bu önlemlerin ne denli isabetli ve başarılı olacağını henüz bilmiyoruz...
Uçuş Harekat Yöneticiliği Programı'na Dispeçer Yetkisi
İstanbul Kültür Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Uçuş Harekât Yöneticiliği Programı'na, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından “Uçuş Harekât Uzmanı (Dispeçer) Eğitimi” yetkisi verildi. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü Dispeç Eğitim Yönetmeliği ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Uçuş Harekât Uzmanı Lisans Yönetmeliği'ndeki şartları bütün yönleriyle karşıladığını ve uluslararası kriterlere uygun onaylı program olduğu tescillendi. 
Ulusal Egemenliğin 100. Yılı Baskı Tişört Projesi
Meslek Yüksekokulu Grafik Tasarımı Programı öğrencileri  Ulusal Egemenliğin 100. yılı anısına gönüllülük esasıyla tasarımlar yarattılar. Karteks Tekstil AŞ ile ortak yürütülen  sosyal sorumluluk projesi sonucunda hazırlanan tasarımlar arasından biri seçilerek 20000 adet çocuk tişörtü üzerinde uygulanacak ve bu tişörtlerin Türkiye çapında 100. yıl anısına dağıtımı yapılacaktır.
Azami Öğrenim Süresi Dolan Öğrencilerimizin Dikkatine
2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı GÜZ yy sonunda azami öğrenim süresi dolan ve Ek Sınav hakkı bulunan öğrencilerimizin dikkatine; Bahar YY Ek Süre Başvuru Başlangıç ve Bitiş Tarihleri: 20 Nisan – 15 Mayıs 2020 Bahar YY Ek Süre Sınavları Başlangıç ve Bitiş Tarihleri: 8-10 Haziran 2020