Skip to main content

Koronavirüs

Türkiye’de COVID-19

COVID-19 vakalarının Türkiye’deki seyrine ilişkin en güncel ve güvenilir bilgilere buradan erişebilirsiniz. Aşağıdaki sayılar sadece T.C. Sağlık Bakanlığı yetkili personeli tarafından verilen bilgiye göre belirli periyotlarla güncellenmektedir.

2594128
Vaka Sayısı
27562
Ölüm Sayısı
2482435
İyileşen Hasta

Yerleşkelere Girişte HES Kodu Zorunluluğu

23 Kasım 2020 Pazartesi sabahı itibarı ile yerleşkelerimize sadece HES Kodu ile giriş yapılabilecektir. HES kodunu henüz almamış öğrencilerimizin yerleşke girişlerinde sıkıntı yaşamaması için bu işlemi tamamlamaları gerekmektedir.

İKÜ E-Kampüs Hizmete Açıldı

İstanbul Kültür Üniversitesi olarak Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile mücadele çalışmaları kapsamında “İKÜ Sanal Banko” adlı yeni bir hizmet sistemini 30 Mart 2020 Pazartesi itibarıyla devreye aldık. İKÜ Sanal Banko; pandemi nedeniyle eğitim sürecine uzaktan devam eden öğrencilerin ihtiyaç duydukları başlıklarda çözüm üretmek üzere çalışacak.

İKÜ Sanal Banko çalışması kapsamında;

 

 • Öğrenci İşleri
 • Mali İşler
 • Uluslararası İlişkiler
 • Kültür Noktası
 • Kütüphane
 • Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 • Revir (Öğrenci)
 • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
 • Revir (Personel)
 • İnsan Kaynakları sanal ofisleri hizmete açılmıştır.

Sanal Ofislerimize CATS sistemine login olarak erişebilirsiniz.

Psikolojik Danışmanlık Sanal Bankosu

COVID-19 salgını ile birlikte İstanbul Kültür Üniversitesi sanal bankosuna taşınarak online bireysel ve online grup danışmanlığı hizmetlerine devam eden Psikolojik Danışmanlık Sanal Bankoyu Klinik Psikolog Alev Yıldırım anlatıyor.

Haberler ve Duyurular

Uzaktan eğitim sürecinde üniversitemizin tüm duyuru ve haberlerine bu alandan erişebilirsiniz.

Küresel Salgın Bağlamında Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi Kılavuzu

Yükseköğretim Kurulu(YÖK) ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) iş birliğiyle "Küresel Salgın Bağlamında Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi Kılavuzu" hazırlandı.

YÖK-TSE iş birliği hazırlanan kılavuzda, Covid-19 özelinde üniversitelerde salgının yayılmasının önlenmesi amacıyla, akademik-idari personel ile öğrencileri korumaya yönelik tedbirler, hijyen ve temizlik uygulamaları ve enfeksiyon kontrol önlemlerine yer verildi. Kılavuzda ayrıca eğitim alanlarında ve çalışma ortamlarında enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yönelik korunma tedbirleri, kişisel koruyucu ekipmanlar, öğrenci gruplarının mekânların fiziksel özellikleri gözetilerek oluşturulması, sosyal alanların kullanımına yönelik genel ilkeler anlatıldı.

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) Bilgilendirme Bültenleri

İstanbul Kültür Üniversitesi, COVID-19 pandemisi hakkında öğrenci ve personelini bilgilendirmek amacıyla Türkçe ve İngilizce olmak üzere günlük bültenler yayınlamaktadır. İngilizce bültenler için lütfen tıklayın...

COVID-19 KAYNAKLI KONULAR HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Çağrı Merkezimiz (02124984141), üniversitemiz dış çağrılarına sürekli olarak açıktır. Ayrıca, sosyal medya kanallarımız (@ikuedu), mail adresimiz (kidb@iku.edu.tr) ve kurumsal WhatsApp hattımız (05309184141) üzerinden üniversitemize gelen sorularının cevaplandırılmasına ve duyuruların yapılmasına devam edilmektedir.

Yüksek lisans ve doktora tez savunmaları, kayıt altına alınmak ve bu kaydın Enstitü’ye iletilmesi şartıyla dijital ortamda yapılabilecektir. Tez savunmaları hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın...

Mezuniyet durumunda iseniz; güncel adresinizi, telefon numaranızı ve nüfus cüzdan örneğinizi öğrenci e-posta (ogrencinumarası@stu.iku.edu.tr)  adresinizden ogrenci.isleri@iku.edu.tr adresine mail atarak ilişik kesme işlemlerinizi başlatabilirsiniz. 

Kontroller sonucunda mezuniyet koşulları sağlıyorsanız, mezuniyet kararınızın alınabilmesi için dosyanız Dekanlığınıza yönlendirilecektir. 

Dekanlığınızdan gelecek mezuniyet kararınınız ile mezuniyetiniz gerçekleşerek geçici mezuniyet belgeniz hazırlanacak ve tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır. 

COVID-19’dan korunmak ve salgının yayılımını önlemek için Öğrenci İşleri Daire Başkanlığımızca alınan tedbirler kapsamında mezuniyet belgesi teslim işlemleri geçici olarak durdurulmuştur. 

Bu nedenle mezuniyet belgenizi www.turkiye.gov.tr adresinden veya e-Devlet Kapısı uygulamasından alabilirsiniz. Bu mezuniyet belgesi basılı diploma yerine geçmektedir ve iş/askerlik/lisansüstü başvuru vb. her türlü durumda resmi belge olarak geçerlidir.  

 

Bölüm/program adı değişiklikleri mevcut öğrencilerimizi etkilememektedir. 

Mezun durumunda olan öğrencilerimiz diplomalarını kayıtlı oldukları lisans veya ön lisans programının isimi ile alacaklardır. 

 

Diplomalarını almak isteyen mezunlarımızın Öğrenci İşleri Daire Başkanlığımız ile ogrenci.isleri@iku.edu.tr  e-posta adresi üzerinden iletişime geçmeleri gerekmektedir. 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren diplomaları hazır olan öğrencilere randevu verilerek diploma teslimi Ataköy Yerleşkesinde yapılacaktır.

Stajlar ile ilgili ayrıntılı bilgi için bölüm başkanlığınız ve akademik danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz. Ders AKTS ücretleri ve diğer mali konularda Mali İşler Daire Başkanlığı ile iletişime geçiniz. 

İKÜCATS Sistemi Sanal Ofislerinden uğramayı planladığınız başkanlık ile iletişime geçerek randevu oluşturup Kampüs’e giriş izni alabilirsiniz. 

Yerleşkelerimizin ortak alanlarının ve insan temasının bulunduğu tüm yüzeylerin temizliği ile sonrasındaki dezenfeksiyon işlemleri yerleşke girişlerinden başlayarak sürmekte ve gün içinde sürekli tekrar edilmektedir.

Detaylı bilgi için: https://www.iku.edu.tr/tr/hakkimizda/destek-hizmetleri-daire-baskanligi

 

Tüm yerleşkelerimizdeki kütüphanelerin fiziksel kullanımı durdurulmuştur. Sanal kütüphanemiz on binlerce e-kitap, e-dergi ve diğer elektronik kaynaklar ile tüm öğrenci ve çalışanlarımızın hizmetindedir.

 • Üye olunan elektronik kaynaklara (e-dergi, e-kitap, e-tez, e-gazete, video journal) kampüs dışından erişim (https://kutuphane.iku.edu.tr/tr/kampus-disi-erisim) sağlanabilmektedir. 
 • http://katalog.iku.edu.tr uzantısından erişilebilen kütüphane kataloğu sayfasındaki “Kütüphane Hesabım” modülü üzerinden kullanıcı girişi yaparak kaynak (kitap, makale) talep edebilirsiniz.
 • İKÜ CATS ekranınızdan Kütüphane Sanal Ofisi’ne ulaşarak aradığınız kaynaklar ile ilgili Kütüphane çalışanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Kütüphaneden aldığınız kitapların teslim süresi üniversite yerleşkelerine giriş izni çıkana ve kütüphane kullanıma açılana kadar uzatılmıştır. Tüm öğrenciler ve öğretim elemanlarımız http://katalog.iku.edu.tr uzantısından erişilebilen kütüphane kataloğu sayfasındaki “Kütüphane Hesabım” modülü üzerinden iade tarihleri gelmiş kitaplarını görebilir, uzatma işlemi yapabilir ve yayınlar için ayırtma talep edebilirler.

Tüm laboratuvarlarımız sağlık önlemleri bağlamında kullanıma kapalıdır. 

Erasmus Hareketlilik Programı başvuruları bir sonraki akademik yıl için her yıl Şubat aylarında öğrencilerin Orion hesapları üzerinden çevrimiçi (online) olarak yapılır. Halihazırda devam eden bir başvuru süreci bulunmamaktadır. 

Erasmus+ faaliyetlerine ilişkin Türkiye Ulusal Ajansı tarafından 22 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanan güncel Sıkça Sorulan Sorular dokümanı için lütfen tıklayın...

YÖK tarafından belirlenen yeni kurallar neticesinde çerçevesinde yurt dışında yüksek öğrenim gören ve ülkesine dönerek eğitimini burada tamamlamak isteyen Türk vatandaşı öğrenciler için yatay geçiş şartları kolaylaştırılmıştır. 

Bu yıl yapılacak başvurularda sınıf şartı aranmamakta, 1. ve 4.sınıflar dahil olmak üzere hangi sınıfta olduğuna bakılmaksızın yatay geçiş başvurusu yapılabilmektedir. YÖK’ün kabul ettiği üniversite dünya sıralamalarında ilk 1000’de yer alan üniversitelerde öğrenim görenler için yatay geçiş başvurularında herhangi bir başarı sıralaması şartı aranmayacaktır. Yurt dışından ve KKTC’den yatay geçiş şartlarının detayları için YÖK’ün bilgi dokümanlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz: 

29 Mayıs 2020 tarihli Yurtdışından Yurtiçine Yatay Geçiş başlıklı YÖK yazısı 

31 Mayıs 2020 tarihli KKTC’den Yatay Geçiş başlıklı YÖK yazısı 

İKÜ'ye Yatay Geçiş

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Yatay Geçiş Takvimi 

 

YATAY GEÇİŞ BAŞVURU, DEĞERLENDİRME, SONUÇ İLANI VE KAYIT
Güz YY Kurumlararası (GNO ile) Yatay Geçiş Başvuru Başlangıcı 1 Temmuz 2020 Çarşamba
Güz YY Merkezi yerleştirme puanına göre ve Kurum İçi Yatay Geçiş Başvuruları 1 Ağustos 2020 Cumartesi
Güz YY Merkezi yerleştirme puanına göre Yatay Geçiş, Kurum İçi Yatay Geçiş ve Kurumlararası (GNO ile) Yatay Geçiş Başvuruları bitişi 15 Ağustos 2020 Cumartesi
Güz YY Merkezi yerleştirme puanına göre Yatay Geçiş, Kurum İçi Yatay Geçiş ve Kurumlararası (GNO ile) Yatay Geçiş Başvuruları Değerlendirme, Sonuç ilanı ve asil kayıt Başlangıcı 31 Ağustos 2020 Pazartesi
Güz YY Merkezi Yerleştirme Puanına göre Yatay Geçiş, Kurum içi Yatay Geçiş, Kurumlararası (GNO) Yatay Geçiş Asil Kayıt Bitişi 1 Eylül 2020 Salı
Güz YY Merkezi Yerleştirme Puanına göre Yatay Geçiş, Kurum içi Yatay Geçiş, Kurumlararası (GNO) Yatay Geçiş Yedek Kayıt Başlangıç ve Bitişi 2-3 Eylül 2020

Öğrenci yurtlarımızdaki ortak alanlar, insan teması olan tüm yüzeyler ve kullanılan öğrenci odaları görevli personellerimiz tarafından düzenli olarak temizlenmekte, sonrasında virüslere karşı dezenfekte edilmektedir. Bu işlemler ihtiyaca göre gün içinde tekrarlanmaktadır.