Skip to main content
Sağlık Bakanlığı'nın Çarşaf ve Diğer Tekstil Ürünlerinin Temizliği Konusunda Duyurusu

Sağlık Bakanlığı'nın Çarşaf ve Diğer Tekstil Ürünlerinin Temizliği Konusunda Duyurusu

T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, COVID-19 hastalığının yayılmasına engel olmak, koruma ve kontrol amaçlı olarak "COVID-19 Hastalarında Kullanılan Çarşaf ve Diğer Tekstil Ürünlerinin Temizliği" başlıklı bir yazı yayınladı. 

"COVID-19, esas olarak hasta kişilerin öksürme, hapşırma ve konuşma gibi davranışları sırasında etrafa saçtıkları damlacıkların, hasta kişilere 1 metre ve daha yakın bulunan kişilerin ağız, burun ve göz mukozasına sıçraması ile bulaşır (damlacık yolu ile bulaş). Ayrıca hasta bireylerin öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçtıkları damlacıklara, diğer kişilerin elleri ile temas etmesi, sonrasında ellerini ağız, burun ve göz mukozasına götürmesi ve temas etmesi ile bulaşmaktadır (temas ile bulaş). 

COVID-19 hastalarına ait çarşaf, nevresim ve diğer tekstil ürünlerinin toplanması, taşınması ve yıkanması sırasında enfeksiyon bulaştığına dair kanıt yoktur. 

Çamaşırları toplayan personelin ve diğer çamaşırhane görevlilerinin el hijyeni başta olmak üzere genel hijyen kurallarını uygulaması ve uygun kişisel koruyucu ekipman (KKE) kullanması gerekir.

  • Olası/kesin COVID-19 hastalarının çarşaf ve diğer tekstil ürünlerinin toplanmasında görevli personel, tıbbi (cerrahi) maske, eldiven ve uzun kollu sıvı geçirimsiz önlük giymeli, işlem sonrasında kişisel koruyucu ekipmanlarıı çıkarmalı ve el hijyeni sağlamalıdır. Hastalar tarafından kullanılan tekstil ürünleri (nevresim, çarşaf, havlu vb.), toz ve partikül oluşumuna izin vermeyecek (çırpma ve silkeleme yapılmamalıdır) şekilde toplanmalıdır.
  • Olası/kesin COVID-19 hastalarının çarşaf ve diğer tekstil ürünleri çamaşır torbasına konulmalı, çamaşır torbası bu iş için ayrılmış taşıma arabasına yerleştirilmelidir.
  • Bu hastaların kirli çarşaf ve diğer tekstil malzemelerinin taşınması için rutinde kullanılan taşıma sistemi yeterlidir.
  • COVID-19 hastalarının çarşaf ve diğer tekstil malzemelerinin temizliğinde rutin yıkama işlemi uygulanmalıdır. Çamaşırhane görevlisinin normal işlem sırasında kullandığı kişisel koruyucu ekipmanları kullanması yeterlidir. Örneğin çeşit ve büyüklüğüne göre malzemeleri gruplara ayıran personel eldiven, önlük ve maske kullanmalıdır.
  • Yıkama için deterjan ve sıcak su (60-90 oC) kullanılmalıdır. 
  • Bu malzemeler kurutma makinesinde kurutulmalıdır."