Skip to main content

Dr. Bahar Akıngüç Günver’in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı - VI

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile değişen İKÜ gündemine ilişkin bir mesaj yayınladı.

"Değerli Kültür Ailem, 

Pandemi süreciyle başlayan gündem mesajlarında 6. haftayı geride bırakıyoruz. Günün getirdiği koşullar doğrultusunda haftanın bir özeti olarak Cumartesi günleri paylaşmayı tercih ettiğim mesajların takvimi, bugün için değişti. 

Hatırlarsınız, geçtiğimiz hafta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajımızda, ‘Bazı tarihler vardır, başka bahara ertelenmez’ demiştik. Bugün de onlardan biri: 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü.

Onursal Başkanımız İnş. Yük. Müh. Fahamettin Akıngüç eğitimi, dört yanı insan olan bir iş şeklinde tanımlar. Bu tanımın özünde insana değer ve emeğe saygı yatar.

Eğitim unvanlardan, yatay ve dikey hiyerarşilerden bağımsız olarak her kademede, çalışanın emeğiyle taçlanan ve gerçek anlamına ancak bu şekilde ulaşan bir alan. Bugün Kültür Üniversitesi olarak, pandeminin yarattığı baskıya ve strese rağmen verim sağlayabiliyorsak, bu süreç  uzaktan çalışma sistemiyle görev yapan akademisyenlerimiz, idari kadrolarımızla birlikte kampüslerimizde güvenlik, bakım hizmetleri için çalışan destek personelimizin emeği sayesindedir. 

Kültür ikliminde, işimizin devamı ve kurumun sağlığı için değer üreten tüm çalışma arkadaşlarıma özellikle bu zor günlerde gösterdikleri emek ve dayanışma ruhu için teşekkür ediyorum, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günümüzü kutluyorum. 

Emek kadar değerli bir diğer unsur, dayanışma bana kalırsa. Henüz pandemiyle ilk yüzleştiğimiz dönemlerde bütün o strese rağmen; ekip dayanışmasının, yardımlaşmanın, anlayışın Kültür tarihindeki en güzel örneklerine bire bir tanık olduğum, çok duygulandığım ve gurur duyduğum zamanlar yaşadım. Zor günler bağları ya çözer ya da kenetler. Gördüm ki bizler, özellikle de pandemi sürecinde birbirimize yalnızca profesyonel ilişkilerle değil iyi niyet, güven ve karşılıklı anlayışla da bağlıyız. Örneğin uzaktan eğitim ve çalışmaya geçiş sürecimizde teknik deneyimlerdeki yardımlaşma ve paylaşım çabası, iç ve iş dengesi arasında zorluk yaşayanların birbirlerine gösterdiği anlayış da bu dayanışma sürecinin en esaslı örneğidir. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, bu zamanlarda daha da güçlendiğine inandığım dayanışma ruhumuzun kalıcı olmasını temenni ediyorum.

Değerli Kültür Ailem, 

Bir yandan esas amacımız olan eğitim, araştırma ve toplumsal sorumluluk misyonumuzu unutmadan, amacı sürekli anımsayarak, bireysel sağlığımızı ve kurumsal sağlığımızı koruyarak “şimdiyi yönetmek” çabasındayız. Bir yanda  pandemi sonrası tüm dünyada oyunun metodları, araçları ve amaçlarıyla kökten değişeceğini bilerek “iyileşmeyi planlamak” adına yeni adımları atmaktayız.  Nitelikli veri ve analitik düşünceyle planlanan “dijital dönüşüme odaklanmak”; “yeni normalin ekosistemini düşünmek”  başlıkları için de ekiplerimizle ciddi bir zihinsel efor veriyoruz.  Aynı anda, birden fazla fazı yürütmek ve yönetmek çabası hiç kolay değil, ancak yapacağız.

Böyle zorlu zamanlarda, amaç bu fırtınada rotayı doğru belirlemek, rüzgarın geldiği tarafa yelkenleri açmak, mürettabatı sağlam tutmak ve amaçlanan yere ulaşmak olmalı. Her zaman ve umutla.

Değerli Kültür Ailem, 

Bu dönemde tüm kısıtlamalara rağmen yine de yaşamı ıskalamadan, ilerlemeye devam edelim. Gün sonunda bütün çabamız sevdiklerimizle hayatı biraz daha anlamlı kılmak, kendimiz için olduğu kadar onlar için de ayakta durmak adına değil mi? Bütün eforumuzun, yoğun çalışma tempomuzun ardında, bireysel olarak bizi güçlendiren üretme ve anlam duygusu kadar sevdiklerimizin de yaşamına değer katabilme çabası var.  Her birimiz biraz kendimiz biraz da bizi yaşama bağlayan sevdiklerimiz için emek veriyoruz hayatta. Özetle bugünler sahip olduğumuz her şeyin; sağlığın, emeğin, dayanışmanın, sevdiklerimizin, doğanın, özgürlüğün, umudun değerini anlayabilmek için bir yandan benzersiz bir deneyim aslında. Çok önemli dersler alarak geçeceğiz bu sınavı, yürekten inanıyorum. 

En kısa sürede sağlıkla, umutla, beraberce nice güzel günlerde buluşmak dileğiyle...

Selamlarımla, 
Dr. Bahar Akıngüç Günver, 
Mütevelli Heyet Başkanı"