Skip to main content
Dr. Bahar Akıngüç Günver

Dr. Bahar Akıngüç Günver’in İKÜ Gündemine İlişkin Mesajı-III

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Dr. Bahar Akıngüç Günver, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile değişen İKÜ gündemine ilişkin bir mesaj yayınladı.


Değerli Kültür Ailem,

Pandemi ile kökten değişen iş ve eğitim dinamiklerimiz zaman içinde kendi düzenini yaratmaya başladı. Bu noktada öncelikle çalışma düzenimizin sürdürülebilirliği adına gösterdiğiniz özveri, sabır ve uyum için hepinize teşekkür ediyorum.

Dekanlık seviyesinde gerçekleştirdiğimiz toplantımızda yeni sürece ilişkin pek çok başlık konuştuk. Eğitim istatistiklerimiz, güçlü ve gelişmesi gereken noktalarımız, uzaktan eğitime ilişkin kalite ve standart çalışmalarımız ele aldığımız başlıklar arasındaydı. Toplantımızda tüm bu başlıkların arasında Hukuk Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Dr. h.c. mult. Sayın Bahri Öztürk Hocamızın Almanca’dan tercüme ettiği “Zaruret Yaratıcı Yapar” cümlesi ise yaşadığımız bu sürecin bir özeti gibiydi.

Biz de Kültür ailesi olarak; zorunluluklar karşısında yalnızca dayanıklılığımızı değil eğitimde, iletişimde ve yeni dengeleri kurma noktasında yaratıcılığımızı da test ettik diyebiliriz. Mevcut sistemlerimizi geliştirmek, yatırım çıktılarımızı ölçmek en önemlisi de örgütsel çevikliğimizi, dayanıklılığımızı korumak adına geliştirdiğimiz her yol, her strateji günün koşullarına özel ve yeni. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse uzaktan eğitime uzaktan çalışmadan çok daha yumuşak bir geçiş sağladığımızı düşünüyorum. Burada; uzaktan eğitime ilişkin oluşturulmuş 10 yıllık kurumsal bir çözümümüzün bulunması, çeşitli seviyelerde edindiğimiz kullanıcı deneyimi; Genel Sekreterimiz Sayın Ender Rıza Ekici ile Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Daire Başkanlığının refleksleri elbette ciddi bir rol oynadı. Kendilerine bu vesileyle teşekkür ederim. 

Uzaktan çalışma ise işimizin doğası gereği bu yoğunlukta ve seviyede şimdiye kadar neredeyse hiç kullanmadığımız dolayısıyla yeni deneyimlediğimiz bir süreç. İnsan Kaynakları Daire Başkanımız Sayın Merih Pınar Birgi’nin, daire başkanları toplantısında geçtiğimiz hafta paylaştığı uzaktan çalışma sisteminin doğasına ilişkin notlarından bazı başlıkları da bu kapsamda hem ufuk açıcı hem de paylaşmaya değer bulduğumu belirtmeliyim: 

İK Daire Başkanlığımızın sunumundan çıkardığım ve hepimizin içselleştirmesi gerektiğine inandığım birkaç mesaja kısaca değinmek gerekirse ilk olarak şunu belirtmek isterim: Uzaktan çalışma; temelleri yönetişim üzerine kurulu ve yüksek seviyede özdisiplinin belirleyici olduğu bir performans türü. Bu, hepimizin içselleştirmesi gereken bir gerçek. Bu çalışma stilinde; yönetici ve ekip arasında uzlaşma, paylaşım ve güven en önemli unsurlar. Bu noktada yöneticilerimizin; iş saatlerinin belirlenmesi; tanımlanmış ve kullanımı kolay iletişim araçları kullanmaları, iletişimi yapılmış hedefler belirlemek (günlük, haftalık proje bazlı); planlı, yapılandırılmış kısa ve öz toplantılar yapmak; online eğitimler planlamak ve erişilebilir olmak noktasında gösterecekleri hassasiyete; takım arkadaşlarımızın da iş ve yaşam dengesini kuracakları iç disiplinlerine güvendiğimi özellikle belirtmek isterim. 

Değerli Kültür Ailem,

Başladığımız yere göre her şeyi çok daha sakin ele aldığımız, süreçlerimizin daha net kontrol edildiği bir noktaya ulaştık. Şu aşamadan itibaren; devam eden eğitim ve çalışma süreçlerimizin yanı sıra pandemi sonrası planlarımız üzerine de odaklanmalıyız. 2020-2021 her anlamda hassas bir dönem olacak. Bu kapsamda önümüzdeki en kritik eşiklerden biri üniversite adaylarıyla bağımız. Üniversitemizin öğrenci ve teknoloji dostu kimliğini ön plana çıkaracak çalışmalarda her zaman olduğundan daha fazla sinerjiye, katılımcı yaklaşıma ihtiyacımız var. Pandemi sonrası üniversiteye dönüş sürecinin de akademik ve idari anlamda en sağlıklı şekilde yürütülebilmesi için düşünsel hazırlık sürecimizi canlı tutmalıyız. 

Değerli Kültür Ailem,

Pandeminin yan etkisi olan kapalı devre yaşam alanlarımızda yaşamı ıskalamamak için de yaratıcı düşünceyi besleyecek kanalları açık tutmaya çalışalım. Günlerdir, yalnızca belli yaş gruplarını kapsayan tedbirler; dün gece ilan edilen 48 saatlik sokağa çıkma yasağı kapsamında hepimiz için geçerli. Bu anlamda farklı bir güne uyandığımızı söylemek yanlış olmaz.  Ancak koşullar ve kurallar ne kadar zorlayıcı olursa olsun; zamanımız ve imkânlarımız elverdiği ölçüde bu süreci yeni ve farklı paylaşımlarla, keşiflerle canlı tutmaya çalışalım ve paylaşalım. Keşfettiğimiz yeni bir kitabı, online bir müzik arşivini, hatta gülümseten bir karikatürü paylaştıkça, pandeminin açtığı mesafeler kısalacaktır.

Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle,
Dr. Bahar Akıngüç Günver 
İKÜ Mütevelli Heyet Başkanı